Zamknij
REKLAMA

Trwają testy paszportu covidowego. Chodzi nie tylko o najbliższe wakacje

16:00, 16.05.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Rozpoczęły się testy systemu, który ma obsługiwać paszport covidowy. Na pierwszy ogień poszły niektóre kraje zachodnie. 

Tzw. paszport covidowy ma być respektowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej i ułatwiać podróżowanie. Co więcej, posiadacze takiego dokumentu (w formie cyfrowej lub papierowej) będą zwolnieni z dodatkowych testów czy kwarantanny. 

Dokument ma być bezpłatny. Otrzymają go osoby w pełni zaszczepione, czyli te które otrzymały jedną dawkę preparatu Johnson & Johnson albo dwie od firm Pfizer-BioNTech, Moderny i AstraZeneki.

- Dokument ten będzie zawierał kod QR z potwierdzeniem jego autentyczności oraz z zaszyfrowanymi danymi o tym, że jego posiadacz został zaszczepiony certyfikowaną przez Europejską Agencję Leków szczepionką, jak również o tym, że jest on ozdrowieńcem albo ma negatywny wynik testu. Trwają dyskusje, który rodzaj testu będzie akceptowany - test PCR, czy bardziej dostępny test antygenowy - cytuje Andrzeja Guta-Mostowego, wiceministra rozwoju, pracy i technologii portal money.pl. 

Po spotkaniu ministrów turystyki UE Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że "debata dotyczyła dużo szerszej perspektywy, niż tylko nadchodzące wakacje". 

Zgodnie z założeniami na granicy czy też przed wejściem na pokład samolotu ma być skanowany kod QR.

Paszport covidowy ma być dostępny zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, w języku polskim i angielskim. Mają go założyć, jak podaje money.pl, organy krajowe. 

Komisja Europejska chce, by testy systemu zakończyły się w czerwcu, tak by w drugiej połowie miesiąca osiągnąć pełną sprawność. 

- Dokument z Komisji Europejskiej do konsultacji otrzymamy 1 czerwca - poinformowała w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

W unijnym programie certyfikatów Polska, jak dodała Orłowska, chce uczestniczyć od 1 lipca. 

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%