Zamknij
REKLAMA

Odsłonięcie pamiątkowej ławeczki z zegarkiem - 3.09.2021

10:46, 08.09.2021
REKLAMA

Nowa ławeczka na rynku to klasyczny przykład sztuki użytkowej. Na ławeczce można odpocząć lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Błonia – siedzieć można zarówno na postumencie jak i na pasku zegarka. Przypuszczalnie jest to jedyna ławeczka z zegarkiem w Polsce! Pamiątkowa ławeczka powstała, aby zachować dla przyszłych pokoleń pamięć o nieistniejących już zakładach ZMP Mera Błonie i ten ważny okres dla historii miasta.

W latach 1953-2003 w Błoniu istniało przedsiębiorstwo Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne Mera-Błonie, w którym w latach 1959-1969 wyprodukowano ponad 1.2 mln sztuk zegarków naręcznych. Była to jedyna fabryka zegarków naręcznych w Polsce. Na przestrzeni lat powstały modele m.in. takie jak Błonie, Blonex, Alfa, Zodiak, Polon, Wars, Arras, Jantar, Dukat, Bałtyk, a także specjalna partia 1700 zegarków w wersji antymagnetycznej dla lotników.
Popularne było wówczas hasło „Sprzedaj krowę, sprzedaj konie, kup zegarek marki Błonie”.
Rozkaz z ZSRR zakończył produkcję zegarków w błońskiej fabryce, która przez kolejne lata działalności produkowała mechanizmy precyzyjne, tarcze telefoniczne, urządzenia peryferyjne do komputerów, w tym słynne drukarki, parkometry, telefony na kartę, itd.
Sentyment do zegarków jednak pozostał.

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@tusochaczew.pl

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz