Zamknij
REKLAMA

40 wykroczeń w kilka godzin. KPP Sochaczew sprawdziła znajomość nowych przepisów

10:18, 18.06.2021 | KPP Sochaczew
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z sochaczewskiej komendy przeprowadzili wczoraj działania NURD. W ciągu kilku godzin ujawnili ponad 40 wykroczeń w ruchu drogowym.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe i są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Wczorajsze działania wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego nie tylko zależy od przestrzegania przepisów przez kierowców ale także przez samych pieszych.

Pamiętajcie, że 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy w ruchu drogowym. Ich nowelizacja nakłada obowiązki na pieszych i kierowców, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, a także obliguje kierowców do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju, natomiast przed tramwajem ma pierwszeństwo tylko wtedy, gdy już znajduje się na przejściu dla pieszych.

Nowe regulacje nie zwolniły jednak pieszego z zachowania szczególnej ostrożności, więc zachowajcie zdrowy rozsądek.  

Pieszy musi zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz podczas korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko lub przejście dla pieszych w taki sposób, który uniemożliwia mu obserwację sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych, ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania kierowców. Teraz kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy dopiero na nie wchodzą.

Wczorajsze działania policjantów z sochaczewskiej drogówki pokazały, że niektórzy nie znają jeszcze, bądź nie pamiętają o nowych przepisach. Policjanci podczas kilkugodzinnych działań ujawnili 17 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 28 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Najczęstszym błędem pieszych było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, a kierowców - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych. Kilkunastu kierowców przekroczyło również dozwoloną prędkość w rejonie przejścia dla pieszych.

(KPP Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

JaJa

10 2

a może geniusze z drogowki pokierowaliby ruchem na skrzyzowaniu warszawska/600-lecia/piłsudskiego?
Od rana nie dzialaja swiatla a mistrzowie z KPP tylko przejechali olewając napięta sytuacje.
Nie chce byc prorokiem ale Tam będzie dziś stłuczka/wypadek 10:45, 18.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KDGKDG

5 4

Są znaki jeśli nie działa sygnalizacja. 11:54, 18.06.2021


Do ciebieDo ciebie

0 2

Razem ze światłami odcięło ci znajomość znaków? Żeby przejechać przez skrzyżowanie bez świateł potrzebujesz policji? 17:50, 18.06.2021


WacławWacław

4 0

jak się zastanowicie, po co jest sygnalizacja (poza tym, żeby radośnie stać sobie przed sygnalizatorem), przestaniecie gadać głupoty o znakach. Skoro same znaki są takie dobre, to dlaczego były kolejki dużo większe, niż wówczas, gdy działa sygnalizacja? 18:13, 18.06.2021


NonsensNonsens

4 3

Hajs sie konczy! A może by tak na przejścia dla pieszych? Gdzie się odbywaja wycieczki z nosem w telefonie! Albo jak wchodza jak obłąkane cielaki na pasy BO IM SIE NALEŻY! 11:21, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolitaLolita

3 1

Brawo wspaniałe działania ..warto oprócz takich wyników ukazac rezultaty czy nie doszło do zdarzeń z pieszymi ?? 13:40, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WacławWacław

4 0

"Wspaniałe" to te działania by były, gdyby były prowadzone rutynowo, bez żadnej akcji.
Ale u nas musi być "akcja" bo inaczej działania się nie liczą... 18:09, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%