Zamknij

Śmiertelne zatrucie czadem pod Łowiczem, służby apelują

10:06, 13.02.2025 Aktualizacja: 14:01, 13.02.2025
Skomentuj foto OSP Bobrowniki foto OSP Bobrowniki

W nocy z 12 na 13 lutego w miejscowości Bobrowniki w powiecie łowickim doszło do śmiertelnego w skutkach zatrucia czadem. Służby apelują: tlenek węgla jest wyjątkowo podstępny: nie widać go, nie słychać i nie czuć. To wyjątkowo cichy zabójca. Najlepszym wyjściem jest montaż czujnika czadu.

[FOTORELACJA]15269[/FOTORELACJA]

Minionej nocy w powiecie łowickim doszło do śmiertelnego w skutkach zatrucia czadem.

- Około godziny 01:10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o podejrzeniu podtrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w miejscowości Bobrowniki. Na miejscu pierwsi dojechali druhowie OSP Bobrowniki, którzy ewakuowali na zewnątrz nieprzytomnego mężczyznę bez funkcji życiowych. Ratownicy rozpoczęli resuscytację poszkodowanego w wieku 85 lat. Mimo udzielonej pomocy przez strażaków i medyków, mężczyzny nie udało się uratować. Urządzenia pomiarowe potwierdziły wysokie stężenie czadu wewnątrz budynku –

- relacjonuje Alarmowy Łowicz.

Służby kolejny raz apelują o rozwagę.

- Tlenek węgla powstaje podczas niepełnego spalania się materiałów stałych, ciekłych bądź gazowych. Jeżeli nasz budynek jest ogrzewany którymś z tych materiałów, jeżeli mamy jakieś odbiorniki, piece, podgrzewacze wody, jakieś kuchenki, w których wykorzystuje się ten materiał, a dopływ powietrza potrzebny do ich spalania jest ograniczony, wówczas dochodzi do niepełnego spalania i ulatnia się tlenek węgla –

- wyjaśnia st. asp. Patryk Boguś z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

Jak dodaje rzecznik prasowy KPPSP Sochaczew st. kpt Milena Bulwan, czad jest wyjątkowo podstępny: nie widać go, nie czuć i nie słychać.

- W zależności od tego, jakie jest stężenie tlenku węgla, możemy mieć różne objawy. Jednym z pierwszych jest ból głowy, senność, zawroty głowy, osłabienie, duszność, przyspieszona czynność serca. Kolejnym takim objawem jest słodki posmak w ustach. I to jest znak, że coś się dzieje. Nasz mechanizm obronny powinien się uruchomić w takiej sytuacji natychmiast. Niestety, gdy stężenie tlenku węgla jest wysokie, już kilka wdechów może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Przypominamy, że doskonałym zabezpieczeniem jest montaż w pomieszczeniach czujników czadu.

(M. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Czujnik Czujnik

2 0

Koniecznie czujniki,może by przeżył,a tak to nic nie czuć i koniec.

10:46, 13.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%