Zamknij
REKLAMA

Sochaczew: dwóch przemocowców z nakazem opuszczenia mieszkań

12:07, 20.05.2022 | KPP Sochaczew
Skomentuj foto poglądowe źródło policja.pl
REKLAMA

Dzielnicowy z Sochaczewa wydał dwa nakazy natychmiastowego opuszczenia mieszkania dla sprawców przemocy. Mężczyźni dodatkowo odpowiedzą za znęcanie się nad członkiem rodziny. Przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W maju 2020 roku Prezydent RP podpisał ustawę, na mocy której nadano Policji oraz Żandarmerii Wojskowej (w stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową) uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przed 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.

Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców  tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.

W ostatnich dniach przepisy wykorzystał jeden z sochaczewskich dzielnicowych. Po uzyskaniu informacji o przemocy w dwóch rodzinach mieszkających w jego rejonie służbowym, podjął decyzję o wydaniu wobec sprawców natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.

Oprócz orzeczonych środków podejrzani mężczyźni będą również odpowiadać za znęcanie się nad członkiem swojej rodziny. Przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Agnieszka Dzik

(KPP Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%