Zamknij
REKLAMA

Sensacyjne odkrycie w czasie budowy parkingu w Błoniu

18:34, 09.03.2019 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Sensacyjnego odkrycia dokonano w czasie budowy parkingu przy basenie od strony kościoła Św. Trójcy w Błoniu. Oczom pracowników ukazały się mury, a ściślej fundamenty budowli, której początki mogą sięgać średniowiecza.

 

Błońska ziemia kryje w sobie wiele tajemnic. W ubiegłym roku TUTAJ donosiliśmy o odkryciu XII-wiecznej kropielnicy, która ściągnęła na siebie uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale całej Polski. Wiele wskazuje na to, że i tym razem w Błoniu dokonuje się sensacyjne odkrycie.

Jak mówi Wiesława Wideryńska, dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej:

-  Przy kościele odkopano relikty klasztoru kanoników czerwińskich. Sprowadził ich do Błonia Konrad II, wnuk Konrada Mazowieckiego w XIII wieku. Obecnie na miejscu trwają prace wykopaliskowe. Pracownik muzeum prowadzi tam nadzór konserwatorski i wkrótce rozpocznie badania.

Burmistrz Błonia, Zenon Reszka informuje, że w związku z odkryciem zawiadomiony został Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie, odbyła się też wizytacja:

- Po wizytacji wydano pisemne zalecenia konserwatorskie, według których postępujemy. Relikty ceglane murów, najpewniej klasztoru kanoników regularnych zostały odsłonięte i oczyszczone. Wszelkie znaleziska zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Błońskiej. Wykonana zostanie pełna dokumentacja archeologiczna. Obrys murów zostanie odwzorowany w nawierzchni poprzez zastosowanie materiału w innej barwie.

Istnieje możliwość, że odnalezione mury pochodzą z XIII wieku i należą do kościoła, wybudowanego z zalecenia Konrada II. Kościół, o którym mowa, miał być podziękowaniem za ocalenie z niewoli tatarskiej. W 1642 roku świątynię strawił pożar, ale wkrótce została odbudowana, o czym możemy przeczytać na stronie internetowej parafii Świętej Trójcy w Błoniu.
 

Do sprawy wrócimy.

Foto: Muzeum Ziemi Błońskiej

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%