Zamknij
REKLAMA

Sensacyjne odkrycie w czasie budowy parkingu w Błoniu

18:34, 09.03.2019 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Sensacyjnego odkrycia dokonano w czasie budowy parkingu przy basenie od strony kościoła Św. Trójcy w Błoniu. Oczom pracowników ukazały się mury, a ściślej fundamenty budowli, której początki mogą sięgać średniowiecza.

 

Błońska ziemia kryje w sobie wiele tajemnic. W ubiegłym roku TUTAJ donosiliśmy o odkryciu XII-wiecznej kropielnicy, która ściągnęła na siebie uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale całej Polski. Wiele wskazuje na to, że i tym razem w Błoniu dokonuje się sensacyjne odkrycie.

Jak mówi Wiesława Wideryńska, dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej:

-  Przy kościele odkopano relikty klasztoru kanoników czerwińskich. Sprowadził ich do Błonia Konrad II, wnuk Konrada Mazowieckiego w XIII wieku. Obecnie na miejscu trwają prace wykopaliskowe. Pracownik muzeum prowadzi tam nadzór konserwatorski i wkrótce rozpocznie badania.

Burmistrz Błonia, Zenon Reszka informuje, że w związku z odkryciem zawiadomiony został Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie, odbyła się też wizytacja:

- Po wizytacji wydano pisemne zalecenia konserwatorskie, według których postępujemy. Relikty ceglane murów, najpewniej klasztoru kanoników regularnych zostały odsłonięte i oczyszczone. Wszelkie znaleziska zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Błońskiej. Wykonana zostanie pełna dokumentacja archeologiczna. Obrys murów zostanie odwzorowany w nawierzchni poprzez zastosowanie materiału w innej barwie.

Istnieje możliwość, że odnalezione mury pochodzą z XIII wieku i należą do kościoła, wybudowanego z zalecenia Konrada II. Kościół, o którym mowa, miał być podziękowaniem za ocalenie z niewoli tatarskiej. W 1642 roku świątynię strawił pożar, ale wkrótce została odbudowana, o czym możemy przeczytać na stronie internetowej parafii Świętej Trójcy w Błoniu.
 

Do sprawy wrócimy.

Foto: Muzeum Ziemi Błońskiej

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz