Zamknij
REKLAMA

In vitro na Mazowszu. Urodziła się ponad setka dzieci

14:21, 16.04.2021 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Po półtora roku od rozpoczęcia programu in vitro na Mazowszu urodziło się 104 dzieci. Będzie on realizowany do 2025 r. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

 

410 ciąż i 104 dzieci

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 410 ciąż i urodziło się 104 dzieci.

Pierwsze osiemnaście miesięcy działania programu pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik wiele par starających się o dziecko decyduje się na przystąpienie do programu.

Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci – zaznacza. – To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi.

18 mln zł do 2025 r.

Ogromne znaczenie społeczne programu dostrzega Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania programem. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata – do 2025 r. Za tą decyzją idą też konkretne środki finansowe – 10,5 mln zł – dodaje.

W sumie na realizację programu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

Pierwsze dziecko

4 czerwca 2020 r. urodziło się pierwsze dziecko, które zostało poczęte w Gravidzie Sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi.

Skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego

Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51 proc, Gravida Sp. z o.o. – 39 proc. (% liczony na podstawie analizy liczby przeprowadzonych procedur i liczby potwierdzonych ciąż).

 

Więcej na temat programu i warunków uczestnictwa: TUTAJ

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%