Zamknij
REKLAMA

Puszcza Kampinoska: ponad 5 milionów na odnowę mokradeł

09:38, 18.03.2021 | K.Ż
Skomentuj foto KPN
REKLAMA

Kampinos Wetlife  to projekt, którego celem jest dalsza renaturyzacja przyrodniczo cennych mokradeł Puszczy Kampinoskiej oraz ochrona gatunków żyjących na jej terenie. To kontynuacja dotychczasowych intensywnych prac nad odtwarzaniem mokradeł puszczy. Niezwykle ważne i ciekawe, ale też innowacyjne przedsięwzięcie. Wczoraj podpisano umowę dotyczącą współpracy przy inicjatywie Kampinoskie Bagna II. Partnerami projektu, oprócz władz KPN, są Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, SGGW oraz fundacja REC.

[FOTORELACJA]10130[/FOTORELACJA]

Głównym celem projektu jest poprawa stanu kampinoskich mokradeł. Tym razem działania będą się skupiać na trzech obszarach położonych w środkowej i zachodniej części Parku, na gruntach będących własnością Skarbu Państwa. Głównym ich celem jest zwiększenie retencji wody dzięki budowie szeregu obiektów małej retencji oraz przekierowaniu jej ze sztucznych kanałów do licznych naturalnych obniżeń terenowych. W ramach projektu zaplanowano m.in. między innymi budowę progów na kanałach Łasica, Zaborowskim i Ł-9, oczek wodnych, unaturalnienie ponad 8000 metrów kanałów, odtworzenie ekstensywnej gospodarki rolnej na 108 ha łąk, zwalczanie gatunków inwazyjnych, namnażanie i wsiedlanie chronionych ślimaków, płazów oraz budowę platform gniazdowych dla bociana czarnego i ptaków drapieżnych.

- Projekt jest w tej chwili na początkowym etapie realizacji. Niedawno został ogłoszony przetarg na wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy obiektów małej retencji. Trwają także konsultacje i ustalenia zarówno z instytucjami, które na tym terenie działaj, z samorządami, a także z mieszkańcami tego terenu, z którymi przewidziane jest dużo działań, ponieważ woda to temat bardzo ważny dla ludzi nie tylko zajmujących się ochroną przyrody - mówi Paulina Dzierża, przedstawicielka fundacji REC.

Głównym celem projektu jest poprawa stanu kampinoskich mokradeł. Planowana jest renaturyzacja kanałów oraz budowa 35 nowych oczek wodnych.

- Można powiedzieć, że Puszcza Kampinoska jest cały czas w fazie urządzania. Oczywiście jak powstawał park to objął swoją ochroną t niezwykłe wydmy i towarzyszące im bagna, ale również w skład parku weszło dużo terenów wcześniej zagospodarowanych rolniczo, terenów zmeliorowanych. I to wszystko wymaga ciągłych działań. Takich zabiegów ochrony czynnej, aby tę przyrodę przywracać do takiej naturalnej - mówi dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosław Markowski.

Mazowsze jest jednym z partnerów Kampinoskiego Parku Narodowego w realizacji projektu ochrony mokradeł w Puszczy Kampinoskiej. To kontynuacja realizowanego w latach 2013-2019 projektu „Kampinoskie Bagna”, w ramach którego zbudowanych zostało ponad 40 obiektów małej retencji, a na rzecz parku wykupiono 140 hektarów terenów bagiennych. W skali wojewódzkiej działania te są istotne dla Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, którego częścią jest KPN.

- Naszą rolą będzie przede wszystkim propagowanie tego projektu, ale też czerpanie z doświadczeń z realizacji pierwszego i drugiego etapu i transferowanie tych doświadczeń na pozostałą część województwa mazowieckiego. Tego typu projekty są prowadzone w całej Europie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ochrona środowiska to równie przywracanie takich naturalnych relacji w tym środowisku - mówi marszałek województwa Adam Struzik.

Budżet projektu przekracza 5 milionów euro. Ponad połowa dotacji pochodzi z unijnego programu LIFE. Większość pozostałej kwoty pokrył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podjęte działania mają być korzystne nie tylko dla przyrody, ale także dla mieszkańców Mazowsza Zachodniego. Zakończenie prac nad odtworzeniem mokradeł na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego planowane jest na 2026 rok.

 

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

CiekaweCiekawe

1 1

A posła do zdjęcia nie zaprosili ??? 10:27, 18.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MokMok

2 0

Niech ten złoty deszcz zamieni się w bagna i mokradła naszej ślicznej. Puszczy. Kampinoskiej....każda kropla wody na wagę złota...i niech żadna się nie zmarnuje! 12:23, 18.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%