Zamknij
REKLAMA

Dyspozytornia karetek w Płocku do likwidacji? Marszałek przeciwny!

15:21, 18.09.2020 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez płocką stację pogotowia. Dla mieszkańców subregionu płockiego i ciechanowskiego oznacza to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.

Wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu. Marszałek Adam Struzik zauważa, że

– Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego.

Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

W rezultacie pogotowie w Płocku zostanie połączone z Rejonem Operacyjnym 14/03 dotychczas obsługiwanym przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Oznacza to, że o wysłaniu karetki na terenie 9 powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego żuromińskiego, nowodworskiego oraz miasta Płocka decydować będzie dyspozytor z Radomia.

Zdaniem Lucyny Kęsickiej dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Mazowsza.

– Tworzenie dużych, scentralizowanych dyspozytorni medycznych pociąga za sobą tworzenie dużych rejonów operacyjnych. Nieznajomość nowo utworzonego rejonu operacyjnego przez dyspozytorów medycznych, z towarzyszącym dużym obciążeniem liczbą zgłoszeń, może skutkować błędnym zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego do zdarzenia.

Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19. Radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zauważa też, że proponowana przez wojewodę reorganizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to już kolejna po pomyśle podziału województwa „antyreforma” wprowadzana przez partię rządzącą.

– To cios wymierzony w działania samorządu Mazowsza wspierające zrównoważony rozwoju regionu. Nie ma na to naszej zgody!  

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

JanuszJanusz

3 0

oj Konstanty ,zastanów sie co planujesz nieładnie POlska ma sie rozwijac a nie zwijać geografia i topografia u młodzieży szwankuje a system sie przytnie i życie ktoś straci i co wtedy powiesz Kostek?Pytam sie ciebie ja. 17:11, 23.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RomekRomek

3 1

Pisowski wojewoda robi oszczędności kadrowe, a powinien zacząć od swojego urzędu. 18:26, 23.09.2020


MokMok

3 0

Radziwilly jeszcze nic dobrego dla. Polski nie......zrobilly.🤣 20:04, 29.09.2020


HubHub

2 0

Co to za różnica i tak karetek nie ma przyjeżdża straż pożarna, podobno niedługo ma jeździć Zwik z pomocą drogowa do ciężej chorych, sprzedaliście się za 500 plus to teraz są tego konsekwencje 01:01, 02.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgorIgor

1 0

Szanowny PANIE MARSZAŁKU mieszkańcy gminy ILOW popierają Pana stanowcze NIE wiemy ile mielismy pomocy z Pana strony ile udzielał sie Pan ADAM ORLIŃSKI wielka szkoda ze ludzie nie docenili jego pracy, w czasie wyborów do sejmu zagłosowali na kogos innego myślę ze juz zrozumieli swój błąd a jesli będziemy mogli w czymś pomoc to moze PAN na nas liczyć Serdecznie pozdrawiamy Ilowiacy 19:07, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz