Zamknij
REKLAMA

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców

12:46, 21.08.2020 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj foto mazovia.pl
REKLAMA

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy w wieku 55+. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczne szkolenia dla 440 kierowców 600 tys. zł. Kierowcy, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniu, mogą zgłaszać się do siedleckiego WORD-u. Od poniedziałku rusza nabór.

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

– Ważne, aby kierowcy ćwiczyli różne manewry, szczególnie w trudnych warunkach. Każdemu przyda się również odświeżenie wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Szkolenia pod okiem wykwalifikowanych instruktorów bez wątpienia pomogą sprawdzić umiejętności w bezpieczny i kontrolowany sposób, ale też dadzą uczestnikom większą pewność za kierownicą – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec.

 

– Przez organizację specjalistycznych szkoleń chcemy zwrócić na to uwagę kierowców, zarówno tych świeżo upieczonych, jak i z dłuższym stażem za kierownicą – jak ważną rolę odgrywa kondycja psychofizyczna podczas prowadzenia samochodu. Aby bezpiecznie prowadzić, trzeba zachowywać stałą czujność. Zarówno alkohol, jak i inne substancje psychoaktywne mają bezpośredni lub następczy wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości czy zachowania, a to znacząco zwiększa ryzyko wypadku samochodowego – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

 

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywajać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

– Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście, wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów. W szkoleniach weźmie udział w sumie 96 kierowców z subregionu siedleckiego i ostrołęckiego – podkreśla dyrektor WORD-u w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach przy ul. Składowej.

Całość odbywa się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Do tu Sochaczew plDo tu Sochaczew pl

3 0

Jeśli bezmyślnie wstawiacie artykuł bez wiedzy o tym z jakich powiatów mogą uczestniczyć kierowcy to gratuluję takiej redakcji bo z powiatu sochaczwaskiego nie mogą korzystać tylko z Siedleckiego itd radzę następnym razem przeczytać regulamin szkolenia duu rnie 08:27, 06.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz