Zamknij
REKLAMA

Fundusze sołeckie po raz pierwszy w gminie Iłów. Bo się sprawdzają

14:42, 06.03.2019 | MF
REKLAMA
Skomentuj

Wzorem innych gmin w powiecie sochaczewskim rada gminy Iłów planuje po raz pierwszy w historii swojego samorządu wydzielić z budżetu tzw. fundusze sołeckie, dając sołtysom konkretne środki do wydatkowania na swoim terenie. Całkowita kwota funduszu ma wynieść 500 tysięcy złotych.

 

- Po raz pierwszy w historii samorządu gminy Iłów zostaną wydzielone tak zwane fundusze sołeckie. Sołtysi zyskają tym samym konkretne środki do wykorzystania na terenie swojego sołectwa. Oczywiście będą to różne kwoty – mówi przewodniczący rady gminy Iłów Sławomir Tomaszewski.

Te różnice w wysokości funduszy wynikają z faktu, że przelicza się je na liczbę mieszkańców. Tym samym – im większe i liczniejsze sołectwo, tym kwota funduszu większa.

- Szacujemy – kontynuuje przewodniczący Tomaszewski – że całkowita kwota funduszu wyniesie około pół miliona złotych, zatem jest czym dzielić. Uchwałę intencyjną w tej sprawie planujemy podjąć w marcu, najpóźniej na początku kwietnia.

Co istotne, 15% funduszy sołeckich, jeśli te zostaną prawidłowo wydatkowane i rozliczone, ministerstwo spraw wewnętrznych zwraca.

- Niech sołtysi poczują tę moc demokracji, a przede wszystkim, że faktycznie mogą dla sołectwa zrealizować wiele ważnych zadań zgodnie z oczekiwaniami danej społeczności. Sołtysi wiedzą przecież najlepiej, na co wydać pieniądze na ich terenie, czy to będzie wiata przystankowa, czy oświetlenie uliczne, czy zakup tłucznia na daną drogę, krok po kroku można zdziałać naprawdę wiele, załatwiając pilne potrzeby.

Część gmin w powiecie sochaczewskim ma już doświadczenie w funduszach sołeckich i Sławomir Tomaszewski nie ukrywa, że gmina Iłów chce wziąć z nich przykład.

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone