Zamknij
REKLAMA

Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mieszkańcy gminy Nowa Sucha składają wnioski

12:25, 06.08.2019 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Nowa Sucha już jakiś czas temu zapowiadała, że mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w kwocie 3 tysięcy złotych. Uchwała stała się prawomocna, w związku z czym gmina rozpoczęła nabór.

 

Z początkiem sierpnia rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak mówi wójt Maciej Mońka:

- Wnioski mogą składać osoby, które budują nowy dom, przy którym nie ma jeszcze kanalizacji sanitarnej i nie jest ona tam planowana. O dofinansowanie mogą też starać się osoby, które posiadają szambo, ale ci mieszkańcy po wybudowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków tradycyjne szambo powinni zlikwidować, tak aby było wiadomo, że został obrany właściwy kierunek ochrony środowiska.

Jak mówi wójt Mońka, gmina wniosek o dofinansowanie powinna rozpatrzeć w ciągu siedmiu dni, a następnie przygotować umowę do podpisania. Po tych czynnościach powinien nastąpić zakup urządzeń i ich instalacja:

- Taka oczyszczalnia może nam służyć kilkadziesiąt lat, ale do tego niezbędny jest wybór sprzętów dobrej jakości. Jest też szereg warunków, jakie wpływają na działanie urządzenia, m. in. poziom dróg gruntowych czy przepuszczalność gleby. Warto więc zasięgnąć opinii fachowców.

W tym roku gmina przeznaczyła na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni 60 tysięcy złotych, ale wójt zastrzega, że osoby, które nie zdołają skorzystać z dofinansowania w tym roku, będą miały taką możliwość od nowego roku budżetowego. Wówczas rozpocznie się nowy nabór, który potrwa do 31 marca, a jeśli zainteresowanie będzie duże, jest szansa na zwiększenie puli do wykorzystania na te działania.

Jak mówi wójt, plusem przydomowych oczyszczalni są koszty niższe niż w przypadku kanalizacji sanitarnej. Jest to też rozwiązanie bardziej ekologiczne.

 

foto poglądowe

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz