Zamknij

Problemy z dowozem dzieci do szkół w gminie Iłów. Negocjacje z PKS-em

09:27, 10.06.2019 Andrzej Wach Aktualizacja: 19:53, 10.06.2019
Skomentuj

Czy od września uczniowie gminnych szkół zaczną korzystać z usług grodziskiego oddziału PKS, dyskutowali radni na ostatniej sesji Rady Gminy. Rozmawiali o tym z przedstawicielami tego przedsiębiorstwa – Radosławem Markiem – prezesem PKS z Grodziska Mazowieckiego i Mariuszem Wadeckim – kierownikiem bazy w Sochaczewie.

 

Pomysł narodził się w związku z wyeksploatowaniem dotychczasowego autobusu gminnego. Jego naprawa kosztowałaby zbyt wiele w stosunku do pokładanych w nim oczekiwaniach, zaś na zakup i utrzymanie nowego gminy nie stać.

Dlatego po nawiązaniu kontaktów wójt Jan Kraśniewski zaproponował, żeby obowiązki te przejął PKS, jednocześnie świadcząc usługi transportowe dla pozostałych mieszkańców gminy. Mogłoby to być na przykład zainicjowanie nowych lub rozszerzenie zasięgu dotychczasowych kursów, np. do Płocka czy Gostynina

Jak mówił wójt Kraśniewski, rocznie utrzymanie dotychczasowego pojazdu kosztowało ok. 120 tysięcy złotych, do tego dochodziły koszty opiekuna w wysokości ponad 27 tysięcy złotych.  

PKS proponował (w przypadku podpisania długoterminowej umowy) wydzierżawienie gminnego autobusu i wyremontowanie go na własny koszt, jednocześnie płacąc tysiąc złotych miesięcznie za jego dzierżawę. Gmina natomiast płaciłaby 11 tysięcy miesięcznie złotych za obsługę dowozu uczniów.

Radni i sołtysi nie byliby sobą, gdyby nie dopytywali się o możliwość wykorzystania samochodu także do innych celów transportu zbiorowego, np. wycieczek, pielgrzymek, wyjazdów na targi czy przejazdów zespołów na występy, otrzymując obietnice dużych zniżek.

Jak mówili przewodniczący rady Sławomir Tomaszewski i jego zastępca Przemysław Wasilewski, umowa może być dla gminy korzystna, tym bardziej, że po przeliczeniu wychodzi taniej niż usługa innych firm komercyjnych.

Prezes Radosław Marek wyjaśniał też zasady przyznawania dopłat w ramach programu „PKS w każdej gminie”. Otóż jak się okazuje,w pierwszej kolejności dotyczy to gmin, w których w ostatnich latach takie linie były likwidowane, więc może to nie objąć gminy Iłów. Chociaż prosty przelicznik wskazywałby, że 800 milionów przeznaczonych na ten program daje ok. 2 miliony złotych na każdą gminę.

Do września pozostało sporo czasu, ale nie można zapominać, że samo logistyczne rozwiązanie rozkładów jazdy, przygotowanie infrastruktury, przystanków i odbioru oraz przewozu dzieci, a także remont autobusu mogą go sporo zająć.

(Andrzej Wach )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NickNick

1 0

Może pomyślmy jeszcze nad innym rozwiązaniem w gminach dookoła nas w mniejszych miejscowościach dzieci dowożone są do szkoły busikiem, który praktycznie wszędzie dojeżdża po utwardzonych drogach. W naszej gminie dzieci mają nawet 3 km do przystanku autobusowego a niekiedy więcej , może to jest rozwiązanie dla mniejszych miejscowości gdzie dzieci jest po prostu mniej. W przypadku większych miejscowości w naszej gminie puścić Autobus. 22:44, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%