Zamknij
REKLAMA

Gmina Rybno. Wójt zrobił, wójt dostał

10:16, 07.06.2019 | Andrzej Wach
Skomentuj
REKLAMA

Ten tajemniczy tytuł łatwo wytłumaczyć przebiegiem IX sesji Rady Gminy, która odbyła się 5 czerwca. Najważniejszym jej punktem było glosowanie nad udzieleniem wójtowi absolutorium za wykonanie budżetu gminy w roku 2018. Absolutorium otrzymał wójt Damian Jaworski, ale praktycznie cały ubiegły rok nad realizacją budżetu czuwał poprzedni wójt Grzegorz Kropiak.

 

Sesję rozpoczęło podsumowanie ubiegłego roku przygotowane i przedstawione w formie raportu o stanie gminy przez wójta Jaworskiego.

Do raportu odniósł się także poprzedni wójt. Grzegorz Kropiak wskazywał zwłaszcza pominięte lub niedostatecznie według niego uwypuklone zeszłoroczne przedsięwzięcia, jak np. program wymiany pieców i program OZE, na która pozyskano dotację w wysokości ponad miliona złotych, ale główną uwagą  było inne przeliczenie stanu obciążenia gminy na koniec roku. Według raportu, zadłużenie wynosi 2.235 tys. zł, nie ma natomiast według Grzegorza Kropiaka rzeczywistego zadłużenia, bowiem gmina otrzymała dotację oświatową w wysokości ok. 1,7 mln złotych. Jeżeli odejmiemy to od stopy zadłużenia wykazanej w raporcie, to wychodzi różnica 486 tysięcy, czyli ok. 3 procent dochodu gminy. A nawet nie wliczając tych pieniędzy, jest to trochę ponad 14 procent, więc nie można twierdzić, że gmina należy do zadłużonych. 

Sekretarz gminy Krystian Gołębiowski wskazywał na fakt, że raport obejmuje jedynie przedsięwzięcia i pieniądze z 2018 roku i nie można go traktować jako podsumowanie pracy poprzedniego wójta. Za zaangażowanie podczas analizy raportu dziękował też wójt Damian Jaworski.    

Radni jedenastoma głosami udzielili wójtowi absolutorium.

Rada dokonała także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie gminy na rok 2019. W związku z otrzymaniem dofinansowania na przebudowę drogi gminnej Aleksandrów – Cypriany – etap II w wysokości 100.000 złotych,  kwotę 290 tysięcy przeznaczoną dotychczas na drogę Erminów - Dachowa przesunięto na to przedsięwzięcie. W sumie  etap ten kosztować ma 390.000 złotych.

Jednocześnie zdecydowano o wspomożeniu powiatu sochaczewskiego kwotą 137.840 złotych na przebudowę drogi powiatowej w Matyldowie o długości 600 metrów.      

(Andrzej Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

DominicDominic

2 0

Super Wójt 07:37, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec rybnamieszkaniec rybna

0 1

ciekawe czyyy wójt oddaje ośświadczoonyy 1 tysiąc zlotyyych doo gminyy 10:37, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz