Zamknij
REKLAMA

Nowa Sucha. W poszukiwaniu funduszy

08:03, 13.05.2019 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Kiedy tylko pojawiają się inicjatywy, w których samorządy mają szansę zdobyć fundusze na realizację określonych zadań, gmina Nowa Sucha mobilizuje siły i składa wnioski o pozyskanie środków. W ostatnim czasie pojawił się szereg programów, w ramach których gmina wykonała już pierwsze kroki celem zasilenia gminnego budżetu.

 

Znaczna część inicjatyw pochodzi z urzędu marszałkowskiego. W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski zaproponował dofinansowanie dwóch sołectw w gminie po 10 tys. dla każdego. Z tego rodzaju wsparcia skorzystały wówczas sołectwa Antoniew i Orłów. Jak mówi wójt, Maciej Mońka, w tym roku pomoc będzie szersza:

- Możemy zgłosić pięć sołectw. Cieszy też fakt, że w tym roku można się ubiegać o środki z przeznaczeniem na wykonanie oświetlenia drogowego. Tym razem staramy się o środki dla sołectw: Kościelna Góra, Kozłów Biskupi, Nowy Kozłów Pierwszy, Rokotów i Nowa Sucha. Pojawił się też program dla straży, w którym można pozyskać 20 tysięcy złotych, ale dla budynków, które służą tylko kwestiom bezpieczeństwa, nie na doposażenie świetlic. W związku z tym składany wniosek o środki na utwardzenie terenu przy OSP Nowa Sucha. Może się uda.

Kolejne środki można pozyskać na dofinansowania na rozbudowę bazy sportowej. W ubiegłym roku gmina otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego 200 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na budowę Sali sportowej w szkole w Kurdwanowie. W tym roku gmina ma kolejne plany:

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w postaci 70 procent budowy bieżni przy szkole podstawowej w Kozłowie Biskupim do ćwiczenia skoku w dal. Co prawda nie będzie to pełnowymiarowa bieżnia, bo taka nie mogłaby się zmieścić na terenie placówki, ale stumetrowa. Dodać należy, że koszt nawet skróconej wersji jest niebagatelny i wynosi około 240 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy Urząd Marszałkowski wyszedł z inicjatywą dofinansowania pracowni informatycznych. Jak mówi wójt:

- Staramy się o środki na wymianę komputerów w szkole podstawowej w Kurdwanowie. Tam sprzęt jest najstarszy spośród wszystkich szkół na terenie gminy. Tu także dofinansowanie stanowić ma 70 procent.

Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie zakupu średniego wozu pożarniczego dla OSP Antoniew:

- Mamy już potwierdzenie dofinansowania ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i czekamy na potwierdzenie dofinansowania od marszałka. Wóz będzie kosztować 760 tys. złotych. Jak tylko otrzymamy stosowne potwierdzenie, ogłosimy przetarg.

Gmina złożyła także dwa wnioski na modernizację dróg ze środków na Fundusz Dróg Samorządowych. Pierwszy dotyczy drogi od Leonowa do Orłowa, drugi - to Okopy-Borzymówka. W kwestii wniosków na renowację dróg, gmina złożyła takowy do marszałka na drogę od Kornelina do Leonowa. Jak mówi wójt, cieszy fakt, że powiat uwzględnił gminę Nowa Sucha w swoich planach:

- Powiat mógł złożyć wniosek na dofinansowanie trzech odcinków dróg, jeden z wniosków dotyczy jezdni na naszym terenie, a konkretnie Mizerki, co bardzo nas cieszy.

W planach jest także termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury, a konkretnie wymiana kotłowni na gazową i docieplenie budynku, łącznie z przyległym Gminnym Ośrodkiem Zdrowia. Tu także wójt liczy na środki zewnętrzne.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz