Zamknij
REKLAMA

Sesja w Młodzieszynie. Obrady zaczęli od historii

10:15, 06.12.2018 | Wach
REKLAMA

Zanim rozpoczęła się sesja, przewodniczący Rady Gminy Sławomir Makowski przygotował niespodziankę. Zebranych czekał superciekawy, choć krótki z konieczności wykład poświęcony historii ziemi młodzieszyńskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Prowadził go znany i ceniony pasjonat tego tematu, nauczyciel tutejszej szkoły Marek Orzechowski, a zebrani nagrodzili go gromkimi i zasłużonymi brawami.

 

Podobnie jak w Brochowie, o działaniach LGD Razem dla Rozwoju mówiła Beata Wolska. Dopiero potem radni na III sesji Rady Gminy, która odbyła się w środę 5 grudnia, w merytorycznych punktach porządku obrad przyjęli trzy uchwały łączące się ze sobą tematycznie. Jak mówił przedstawiający je Mirosław Domińczak, wszystkie dotyczą przyjęcia corocznych gminnych programów. Są to programy - Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ofiar przemocy w rodzinie ,a także program Przeciwdziałania Narkomanii.

Działania podejmowane przez wyspecjalizowane gminne jednostki finansowane są z budżetu gminy i równoważą się z dochodami z koncesji wydawanych na sprzedaż alkoholu na teremie gminy. Rocznie stanowi to niewysoką jak na te potrzeby kwotę ok. 50 – 70 tysięcy złotych.

Skarbnik Małgorzata Zawadzka omówiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy na lata 2018 – 2033 oraz w tegorocznej uchwale budżetowej gminy. Zmiany wynikają w dostosowania planów kosztów niektórych inwestycji do ich bieżącej realizacji. Po zmianach tych plan dochodów budżet w tym roku wynosi 23.905.654 złote, zaś plan wydatków ogółem 30.663.452 złote.

Wójt Monika Pietrzyk omawiając informację z działalności międzysesyjnej mówiła o zakończeniu renowacji alejek w zabytkowym młodzieszyńskim parku oraz utwardzenia nawierzchni parkingu przy Szkole Podstawowej w Młodzieszynie. W Helence oraz Radziwiłce trwa modernizacji oraz budowa nowych linii oświetlenia ulicznego.

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej realizuje kolejny etap budowy wodociągu w Marysinie, rozpoczęto pierwszy etap wodociągu w Juliopolu i Bibiampolu oraz wykonano odbudowę uszkodzonych włazów studni kanalizacyjnych na terenie zabytkowego parku. Gmina odebrała już także pozwolenie na budowę nowego odcinka sieci wodociągowej w Adamowej Górze. Odcinek będzie miał długość 980 metrów.

Wykonano pobocza drogi gminnej w Witkowicach (w kierunku Brochowa), na ulicy Różanej położono nakładkę asfaltową i wykonano pobocza,

Jak wynika z informacji płynących z Urzędu Marszałkowskiego, wniosek gminy dotyczący dofinansowania programu Czyste Powietrze zyskał ocenę pozytywną.

Na terenie gminy rozpoczęła się akcja przekazywania paczek dla osób potrzebujących pomocy. W akcję rozwożenia czynnie włączyli się strażacy ochotnicy z terenu gminy.

Kończąc swoje sprawozdanie wójt zaapelowała do seniorów o zgłaszanie się do programu Grypa 65+, który gmina w całości finansuje prowadzi od września. Dotychczas zaszczepiło się przeciw grypie 138 osób, co kosztowało gminę 5.072 złote. Ponieważ na ten cel zarezerwowane jest 10 tysięcy, jeszcze wielu seniorów może skorzystać z darmowego szczepienia.

Andrzej Wach

 

 

 

 

(Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone