Zamknij

Dekomunizacja w Giżycach: szkoła zmienia patrona

10:18, 10.10.2018 | Wach
REKLAMA
Skomentuj

Od wiosny tego roku Szkoła Podstawowa w Giżycach, która nosiła do tej pory imię I Armii Wojska Polskiego, szykowała się do zmiany patrona. Było to wynikiem decyzji wojewody Mazowieckiego, który uznał, że ustawa dekomunizacyjna wymuszająca na samorządach i lokalnych instytucjach zmiany patronów uznawanych za promujących ustrój komunistyczny, dotyczy także Giżyc. Według wojewody, patronem takim byli też żołnierze I Armii Wojska Polskiego, wspólnie z radziecką Armią Czerwoną walczący z niemieckim okupantem.

 

Przez lata nikt nie wiązał patrona SP w Giżycach z komunizmem. Pamięć o Żołnierzach Wojska Polskiego była tu stale kultywowana. Celebrowano związane z nimi rocznice, a uroczystości patriotyczne stanowiły ważne wydarzenia w życiu szkoły.

Jak mówiła dyrektor szkoły Elżbieta Kopka, w szkole została przeprowadzona otwarta procedura zmiany patrona.

W szkole odbywały się lekcje żywej historii, przypominające dzieje ziemi giżyckiej i okolic. Ich wynikiem było wybranie patrona niby niewiele zmieniającego dotychczasowych bohaterów. Radzie Gminy przekazano, że nowym patronem wybrano Wojsko Polskie jako takie, nie uwzględniając w swojej treści jego jednostek i ich rodowodu.

I właśnie na ostatniej sesji Rady Gminy we wtorek 9 października radni przyjęli uchwalę zmieniając dotychczasową nazwę szkoły, która brzmi teraz „Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Giżycach”. Uchwała podlega zatwierdzeniu przez wojewodę.

wach

(Wach)
REKLAMA

Komentarze (1)

ZbigniewZbigniew

2 0

No to wojewoda uszczęśliwi prawdopodobnie Lechem Kaczyńskim 17:58, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone