Zamknij

Jubileuszowa sesja w Rybnie: więcej pieniędzy na drogi

09:30, 14.09.2018 | Wach
REKLAMA
Skomentuj

Jubileuszowa, bo już pięćdziesiąta sesja Rady Gminy odbyła się w środę 12 września. Pomimo tego, że przewodnicząca rady Henryka Jędrzejczak zaplanowała bogaty program obrad, sesja przebiegła jak zwykle szybko i sprawnie, co jest efektem wcześniejszego przygotowania radnych na posiedzeniach komisji problemowych.

 

W trakcie sesji radni przyjęli jednogłośnie szereg uchwał. Ustalono maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (po 25 zezwoleń do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa, od 4,5 do 18% i powyżej 18%) oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy Rybno (do spożycia na miejscu – 15 zezwoleń i poza miejscem sprzedaży 60 zezwoleń). Sprzedaż ta nie może się odbywać w odległości mniejszej niż 50 metrów od szkół, obiektów lub miejsc kultu religijnego, obiektów sportowych i zakładów opieki zdrowotnej.

Wyrażono zgodę na sprzedaż nieruchomości gruntowych położonych w Rybnie (ul. Kasztanowa – dwie działki o powierzchni 0,1526 i 0,10 ha), w obrębie Kamieńszczyzna (0,69 i 0,17 ha) i Ćmiszew Parcel (0,78 ha).

Bez uwag przyjęto uchwały zmieniające Wieloletnią Prognozę Finansową oraz budżet gminy. Po zmianach plan dochodów budżetu wynosi 16.758.236 zł, zaś wydatków 19.408.331 złotych.

Zwiększono m.in. wydatki na wzmocnienie nawierzchni dróg w Nowej Wsi, Ćmiszewie Parcel, Zofiówce. Dodatkowe pieniądze dostaną strażacy OSP w Rybnie i Jasieńcu. O 17.200 złotych zwiększono dotację na zakup sprzętu komputerowego dla Szkoły Podstawowej w Rybnie.

W 2018 roku zaplanowano też przychody w wysokości jednego miliona złotych z tytułu kredytów i pożyczek – 500.000 zł na przebudowę drogi w Złotej, 300.000 zł na przebudowę drogi Aleksandrów – Cypriany i 200.000 zł pożyczki z WFOŚiGW na zakup samochodu strażackiego dla OSP Jasieniec.

Radni zapoznali się z informacjami – kierownik GOPS Reginy Sołtysiak oraz Gminnej Biblioteki Publicznej Alberta Szułczyńskiego z działalności i wykonania budżetu za I półrocze 2018 r. w ich placówkach.

Wójt Grzegorz Kropiak w informacji międzysesyjnej i odpowiadając na pytania zebranych mówił m.in. o użyczeniu szkolnego boiska dla nowopowstałej szkółki piłkarskiej, której pierwsze spotkanie odbyło się dzień wcześniej, a która stawia sobie za cel przyciągnięcie młodzieży do tego sportu.

W szkole będzie także gabinet lekarski, w którym 3 razy w tygodniu między 8.00 a 12.00 przyjmować będzie uczniów pielęgniarka.

Sołtysi alarmowali, że na odremontowanych drogach zaczynają szaleć młodzi kierowcy – obecny na sesji kierownik posterunku w Młodzieszynie asp. sztab. Marcin Kiełbasiński apelował o zgłaszanie takich wybryków, także na Krajowej Mapie Zagrożeń Drogowych.

O remontach dróg powiatowych mówiła Bożena Samson, która wraz z Wandą Dragan reprezentowały powiatowe władze.

Adam Kulesza z Muzeum Archeologicznego mówił zaś o nowym nabytku – 500-letniej łodzi, która została tu dostarczono do konserwacji, a która woziła kiedyś Wisłą towary między Warszawą i Gdańskiem.

Andrzej Wach

(Wach)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone