Zamknij
REKLAMA

Budżet gminy Nowa Sucha na 2020 rok jednym z najtrudniejszych

07:30, 02.01.2020 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Nowa Sucha będzie w nowym roku 2020 mierzyć się, z trudnym budżetem, jak określił go wójt Maciej Mońka, pozostawiającym niedosyt w kwestii inwestycji. Mimo to rada gminy uchwaliła budżet jednomyślnie. 

 

- To jeden z najgorszych budżetów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Sporo w nim niewiadomych – z trwogą zastanawiamy się, co będzie po podwyżce cen energii, nie wiemy też jak rozwinie się sytuacja na rynku śmieciowym. Mimo to uważam, że powinniśmy przyjąć ten budżet, choć oczywiście czujemy niedosyt zwłaszcza w kwestii inwestycji. Będziemy go jeszcze zmieniać w miarę upływu czasu i miejmy nadzieję, że pod koniec roku jego bilans okaże się bardziej optymistyczny – tymi słowami wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka podsumował budżet gminy na 2020 rok.

Dochody gminy Nowa Sucha na 2020 rok szacuje się na 38 mln 331 tys., z czego dochody majątkowe to 3 mln 67 tys., a bieżące – 35 mln 264 tys. zł. Wydatki opiewają na kwotę 40 mln 265 tys. zł. Największy odsetek stanowią wydatki na oświatę (31 proc.) i rodzinę (25 proc.). Przy takich założeniach powstaje deficyt w kwocie ponad 1 mln 933 tys. zł, którego finansowanie ma się opierać o pożyczkę w kwocie 1,6 mln oraz o wolne środki w postaci 333 tys. zł.

Choć oczywiście podstawową rolą budżetu jest zapewnienie środków na bieżące działania, ważne są też inwestycje, które świadczą o rozwoju gminy i polepszają jakość życia jej mieszkańców. W 2020 roku, tak jak w roku ubiegłym, gmina zamierza położyć duży nacisk na kanalizację. Stopniowo w gminie poprawia się także stan dróg, na inwestycje tego typu również możemy liczyć w nowym roku. Jak mówił wójt Maciej Mońka, bardzo go cieszy, że główną potrzebą mieszkańców przestają być drogi, a zaczyna nią być oświetlenie, co bardzo dobrze obrazują spotkania sołeckie, w trakcie których środki z funduszu poszczególnych miejscowości są przeznaczane przede wszystkim na ten cel.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

qwertyqwerty

0 0

ciekawe po jaka kwotę pożyczki wyciągnie Osiecki łapę do banku w tym roku aby ratować swoją indolencję? 08:09, 02.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz