Zamknij
REKLAMA

Hospicjum w Bramkach uroczyście otwarte

20:22, 18.03.2023 Urząd Marszałkowski/Mazowiecki Urząd Wojewódzki Aktualizacja: 12:53, 20.03.2023
Skomentuj foto Mazowiecki Urząd Wojewódzki foto Mazowiecki Urząd Wojewódzki

W powiecie warszawskim zachodnim powstał ośrodek, który oferuje fachową opiekę hospicyjną. Uroczystość oficjalnego przekazania klucza Fundacji Hospicjum Onkologicznego Świętego Krzysztofa w Warszawie do wybudowanego budynku hospicjum w Bramkach odbyła się w piątek, 17 marca. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, marszałek Adam Struzik, posłanka na Sejm RP Bożena Żelazowska, kardynał Kazimierz Nycz, starosta warszawski zachodni Jan Żychliński oraz dyrektorzy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: Wydziału Zdrowia Tomasz Sławatyniec, Wydziału Rozwoju Regionalnego Katarzyna Harmata oraz biura wojewody Zuzanna Zacharewicz. 

[FOTORELACJA]12355[/FOTORELACJA]

Przy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach zostało otwarte nowo pobudowane hospicjum. Dzięki hospicjum stacjonarnemu pacjenci z ciężkimi chorobami onkologicznymi są objęci fachową, całodobową opieką paliatywną. Prowadzeniem placówki zajmie się Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa z Warszawy. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Na ten cel udało się wyasygnować kwotę 4 mln zł. W hospicjum w Bramkach (pow. warszawski-zachodni) zamontowano też instalacje OZE, które są przyjazne dla środowiska i znacząco obniżą koszty jego eksploatacji.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości, wprowadzenia pocztu sztandarowego Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrał starosta warszawski zachodni Jan Żychliński, który przywitał przybyłych gości oraz wygłosił przemówienie okolicznościowe. Posłanka na Sejm RP Bożena Żelazowska podziękowała za przedsięwzięcie. Przyznała, że będzie to ważne miejsce na mapie Mazowsza.

Mowę wygłosił również wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który podkreślił rolę Hospicjum Onkologicznego w województwie mazowieckim.

- Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w tej uroczystości, ponieważ kwestia opieki paliatywnej i hospicyjnej jest bardzo ważna. Istotne jest to, że takich miejsc, jak to Hospicjum Onkologiczne, jest coraz więcej w naszym kraju. Jestem przekonany, że przebywające tu osoby będą otoczone profesjonalną i troskliwą opieką, bo tutaj nie będzie leczony tylko ból fizyczny, ale również psychiczny. Hospicjum zapewni przestrzeń nie tylko dla osób tu przebywających, ale również dla ich rodzin, ponieważ w tych trudnych chwilach najważniejsza jest możliwość przebywania z bliskimi sobie osobami – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Przemawiał także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Serdecznie Państwu gratuluję ukończenia tej zakrojonej na szeroką skalę inwestycji. Otwarcie obiektu, w którym pacjenci w stanie terminalnym, z chorobami onkologicznymi, będą mieli zapewnioną specjalistyczną, całodobową opiekę, to wydarzenie o wielkim znaczeniu. Niesienie realnej, stałej pomocy osobom nieuleczalnie chorym, łagodzenie ich cierpienia, a także zapewnianie im poczucia bezpieczeństwa, spokoju i komfortu, jest niezwykle istotne i potrzebne. Szczególnego zaś znaczenia nabiera w ostatnim, najtrudniejszym okresie życia chorego. Dlatego też godne uznania są wszelkie inicjatywy, dzięki którym opieka hospicyjna może się rozwijać -

- mówił marszałek Adam Struzik.

Powierzenie prowadzenia placówki Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa jest rozwiązaniem optymalnym. Duże doświadczenie Fundacji w całościowej opiece nad pacjentami paliatywnymi i ich rodzinami pozwoli na funkcjonowanie ośrodka w Bramkach zgodnie z najwyższymi standardami. Na działalność obiektu z pewnością pozytywnie wpłynie również sąsiedztwo Domu Pomocy Społecznej, który będzie mógł współpracować z hospicjum w zakresie terapii zajęciowej i rehabilitacji. Wspólny dla obu placówek program pomocy pacjentom wpłynie na polepszenie warunków ich życia.

Podczas uroczystości marszałek wręczył staroście powiatu warszawskiego zachodniego Janowi Żychlińskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za gotowość do realizowania wartościowych przedsięwzięć na rzecz mieszkańców naszego regionu.

Ponadto kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że hospicjum stanie się miejscem, w którym istotna będzie miłość i troska, a następnie poświęcił obiekt.

Po zakończonych oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić budynek.

 

 

(Urząd Marszałkowski/Mazowiecki Urząd Wojewódzki)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%