Zamknij

283 inwestycje ze wsparciem sejmiku. I to tylko w tym roku!

09.18, 05.12.2022 Urząd Marszałkowski Aktualizacja: 09.19, 05.12.2022
Skomentuj

Sejmik Mazowsza stawia na lokalne inwestycje. Tylko w tym roku w ramach m.in. 14 autorskich programów wsparcia władze województwa pomogły zrealizować aż 283 projekty w regionie żyrardowskim. Są wśród nich drogi, boiska, szkoły, sprzęt dla strażaków, a także pomoc dla działkowców, sołectw czy kół gospodyń wiejskich. – W przyszłym roku ruszamy z kolejnymi programami wsparcia, a na pomoc dla gmin i powiatów przeznaczymy blisko 700 mln zł – deklaruje marszałek Adam Struzik.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera gminy i powiaty w realizacji inwestycji ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego podkreśla, że autorskie programy wsparcia samorządu województwa to duża pomoc w realizacji istotnych dla mieszkańców projektów. – W tej chwili prowadzimy ich już czternaście i to nie jest nasze ostatnie słowo, ponieważ w planach mamy uruchomienie kolejnych. Ich założeniem jest dofinansowanie ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa obiektów sportowych, dróg gminnych i powiatowych, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też dofinansowanie do renowacji i konserwacji zabytków, inwestycje w sołectwach, zakupy wozów bojowych i sprzętu strażackiego. I wiele, wiele innych.

Każda inwestycja ma znaczenie

Wśród 283 inwestycji dofinasowanych w tym roku w regionie żyrardowskim najwięcej środków sejmik Mazowsza przeznaczył na projekty w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. To 10,3 mln zł na 9 inwestycji, w tym m.in.: przebudowa ciągu drogowego Sadków-Lewiczyn, pierwszy etap przebudowy i budowy obiektów na terenie stadionu miejskiego w Grójcu, utworzenie publicznego przedszkola samorządowego w Bądkowie, budowa przedszkola w Rybnie czy też zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP Mokas. Jak zauważa wójt gminy Nowa Sucha Maciej Szymon Mońka, przyznawane przez sejmik Mazowsza wsparcie jest bardzo ważne. – Dzięki środkom z budżetu województwa udało nam się rozbudować budynek zaplecza przy boisku sportowym należącym do naszej gminy. Dotychczasowe nie spełniało standardów sanitarnych i dotyczących wielkości pomieszczeń. Regularnie trenuje tam 6 drużyn dziecięcych i młodzieżowych, czyli prawie 200 zawodników. Przymierzaliśmy się do budowy tego obiektu, ale z samego budżetu gminy trudno byłoby to zrealizować. Dlatego wystąpiliśmy o środki w ramach samorządowego programu wsparcia. Co roku korzystamy z różnych możliwości ich pozyskania, np. z programu dla sołectw. W tym roku pomoc otrzymało aż 7 sołectw głównie na doświetlenie ulic. Skorzystaliśmy także z programu „Mazowsze dla sportu” i zmodernizowaliśmy orlika przy jednej z naszych szkół. Z kolei w ramach „Mazowsze dla klimatu” wymieniliśmy 300 opraw, co dało nam 50 proc. oszczędności w opłatach za energię elektryczną.

Inwestycje w sołectwach i sprzęt dla kół gospodyń wiejskich

Aż 111 sołectw z regionu żyrardowskiego otrzymało wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Wśród inwestycji przeważały m.in. zakupy i montaże lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowa i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także remonty przydrożnych kapliczek czy modernizacje świetlic. Skuteczne w pozyskiwaniu wsparcia okazały się koła gospodyń wiejskich – po pomoc finansową w regionie sięgnęło 56 takich stowarzyszeń.

Strażacy z wozami i sprzętem

Samorząd województwa od lat wspiera finansowo ochotnicze straże pożarne. Tylko w tym roku dofinansowanie w regionie żyrardowskim otrzymało 37 takich projektów, w tym m.in.: remonty i modernizacje 21 budynków strażnic oraz zakup 4 wozów bojowych i specjalistycznego sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Remont hali sportowej w Jasieńcu, budowa boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Działki, modernizacja „dużej” i „małej” sali gimnastycznej w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, budowa Otwartej Strefy Sportu i Rekreacji w Konarach czy też remont boiska wielofunkcyjnego w Kozłowie Biskupim to tylko część z 10 obiektów sportowych, które otrzymały dofinansowanie z sejmiku Mazowsza. Na pomoc mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. Wsparcie finansowe trafiło do 6 takich obiektów z regionu żyrardowskiego. Wśród nich m.in.: remont elewacji zabytkowego kościoła i dzwonnicy w Rybnie, wymiana sufitów i konserwacja drzwi w zabytkowym kościele modrzewiowym w Chynowie, drugi etap remontu zabytkowego kościoła w Boglewicach, a także remont zabytkowego dachu nawy głównej i części transeptu kościoła Wniebowzięcia NMP w Szymanowie.

Po pomoc w przyszłym roku

Warto już dziś planować przyszłoroczne inicjatywy i inwestycje. Wszystkie informacje dla samorządów i organizacji pozarządowych chcących skorzystać z programów wsparcia sejmiku województwa mazowieckiego znajdują się na stronie mazovia.pl. Nabory do kolejnych edycji programów ruszą już na początku przyszłego roku.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (8)

ZenekZenek

6 6

A poseł PIS się nie zdenerwuje ??? 10:39, 05.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

5 6

Przecież poseł PIS jest na imprezie u Rydzyka w Toruniu !!! 13:06, 05.12.2022


BronekBronek

11 2

Poseł PiS załatwił dla gminy 2,7 miliona na ulicę piękną w Kozłowie oraz 1,5 miliona na kanalizację w Rokotowie pan wójt przesunął pieniądze na inne cele i nic z kanalizacji. To co dają z urzędu Marszałkowskiego to trochę drobnych przy wsparciu rządu. 13:24, 05.12.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

do bronekdo bronek

4 9

Pitolicie Hipolicie....tak bezmyslnie...🤣 16:25, 05.12.2022


Bronek do bronkaBronek do bronka

9 2

Prawdę napisałem jak nie to przeproszę ale nie będę musiał. Dotacja z urzędu marszałka 10 tysięcy na oprawy ledowe a kasa od Posła wielomilionowe inwestycje idą na sąsiednie gminy brawo bo ktoś kurczowo trzyma się jakieś partii.
16:48, 05.12.2022


MartaMarta

9 2

Ma pan racje. Pieniądze od pana Struzika i Orlińskiego dla gminy to chyba jakiś żart wszyscy wokół dostają więcej 🤣. Nasz wielmożny wójt w PSL ale chyba ma słabe notowania. Pięknie gada ale za tym nic konkretnego dla gminy i nas mieszkańców nie idzie. Ja nie jestem za nikim ale środki rządowe są zdecydowanie większe niż marszałkowskie. Nie można jeszcze zapomnieć o dofinansowaniu na sów i oświetlenie które gmina ostatnio dostała to tez gdzieś około 3 milionów, do tego nowy dworzec w Kornelinie. A tak na marginesie przydał by się ktoś nowy komu będzie sie chciało tak jak wójtowi w Rybnie. Pozdrawiam. 08:27, 06.12.2022


SebekSebek

11 1

Mariusz męskich koszul nie było ? :) 08:14, 06.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbynioZbynio

7 2

Jaka gmina taki przewodniczący i koszula 🤣🤣🤣 Porażka 😞 08:50, 06.12.2022


0%