Zamknij
REKLAMA

Stolica Kultury Mazowsza dla Żyrardowa

15.59, 12.02.2020 Red.
Skomentuj Zdjęcie z czerwca 2011 rok - gdy powiat żyrardowski pierwszy raz był stolicą. Źródło Internet
REKLAMA

Już po raz drugi w ostatnich latach powiat żyrardowski staje się Stolicą Kultury Mazowsza. Ostatni raz miało to miejsce w 2011 roku. Tymczasem, jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego, który ten tytuł przyznaje - o zaszczytny tytuł Stolicy Kultury Mazowsza na 2020 rok ubiegały się trzy powiaty z terenu województwa mazowieckiego: Urząd Miasta Ostrołęka, Powiat Otwocki, Powiat Żyrardowski.

Oferta powiatu żyrardowskiego jest bardzo bogata i zróżnicowana. Każda z trzech gmin powiatu ma w swojej ofercie wydarzenia odbywające się cyklicznie, które zdążyły już zyskać popularność: XI Piknik Ekologiczny, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”, V Festiwal Tańca czy Europejskie Dni Dziedzictwa - to dzięki tym wydarzeniom preliminarz przedsięwzięć kulturalnych ma ogromną wartość. Dzięki zaangażowaniu lokalnych gmin to właśnie Żyrardów przedłożył najciekawszą ofertę. Poziom i jakość zadań rekomendowanych przez powiat żyrardowski był najbogatszy i najlepszy. To szczególne wyróżnienie dla powiatu.

Tegoroczny laureat konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzyma na realizację projektu wsparcie od Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 100 000 zł.

Przypomnijmy. W 2010 roku wówczas pod nazwą Stolicy Kulturalnej Mazowsza tytuł ten przyznano powiatowi sochaczewskiemu, a to m.in. za sprawą Roku Chopinowskiego -  200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Samorząd powiatowy zainaugurował obchody wraz z oficjalnym przekazanie symbolicznych kluczy do Stolicy Kulturalnej Mazowsza przez powiat piaseczyński – w brochowskiej bazylice uroczystym koncertem fortepianowym z udziałem im.in. utalentowanego pianisty Stanisława Drzewieckiego. Transmisję z tego wydarzenia można było oglądać w TVP 3. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie w 2010 roku w ramach projektu zorganizowało w ramach tego przedsięwzięcia ponad 20 dodatkowych imprez na terenie całego powiatu. Były to m.in. konkursy, koncerty i festiwale muzyczne – także w kościołach.

Na początku 2011 roku ówczesny starosta sochaczewski Tadeusz Koryś przekazał symboliczne klucze do Stolicy Kulturalnej Mazowsza właśnie władzom powiatu żyrardowskiego – staroście Wojciechowi Szustakiewiczowi.

Powiat żyrardowski był wtedy dziesiątym powiatem (po pułtuskim, węgrowskim, sokołowskim, szydłowieckim, płońskim, sierpeckim, makowskim, piaseczyńskim i sochaczewskim), któremu przypadł ten tytuł. W organizację wówczas włączyła się także Warszawa - gdyż uznano, że Stolica Kultury Mazowsza miała pomóc jej w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Samorząd województwa Mazowieckiego oraz m.st. Warszawa przeznaczyły na realizację programu po 200 tys. zł.

Z przyjemnością będziemy śledzić kulturalne wydarzenia organizowane przez pobliski powiat żyrardowskim i zapraszać na organizowane przedsięwzięcia.

 

(Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

standardstandard

3 0

To Żyrardów czy Powiat ? 18:22, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

figafiga

1 3

socho nic zero nie dziwi nic jaka władza taka kultura jakie trole takie wpisy i nagroda świzdu gwizdu do Żyrardowa 20:53, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

makumaku

2 1

polska język trudna język 18:07, 13.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BiałyBiały

1 0

brak chętnych do partyjki to negroida też wezmą i każdy język trudny a najbardziej angielski 21:16, 13.02.2020


0%