Zamknij
REKLAMA

TOK: mieszkańcy nagrali profesjonalną płytę z kolędami

12:50, 16.12.2020 | A.S
Skomentuj TOK
REKLAMA

Świąteczna płyta z kolędami nagrana przez małą, lokalną wspólnotę, aby można było poczuć więź i nie czuć samotności przy wigilijnym stole - to sposób na radzenie sobie z pandemią i świątecznymi obostrzeniami, jaki przyjęła społeczność Teresina. Choć idea wyszła od pracowników Teresińskiego Ośrodka Kultury, w przygotowanie zaangażowało się wielu mieszkańców, którzy mają do czynienia z muzyką. Dzięki temu jutrzejsze świąteczne wydanie magazynu samorządowego "Prosto z Gminy" wzbogacone będzie o profesjonalną płytę z kolędami, nagraną przez mieszkańców, dla mieszkańców. 

Jak mówi Joanna Cieśniewska – instruktor muzyki w Teresińskim Ośrodku Kultury, która pracowała nad wydaniem płyty i sama zaśpiewała na niej "Pójdźmy wszyscy do stajenki"- idea stworzenia albumu to potrzeba dodania otuchy mieszkańcom gminy w trudnym czasie pandemii. 

- Ciężkie mamy czasy, nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z rodzinami w szerszym gronie, to ogólnie dość smutny, ponury okres i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić cos takiego, co sprawi przyjemność mieszkańcom gminy, żeby poczuli ten świąteczny klimat, żeby mieli na co czekać i mogli sobie w Wigilie tę płytę odtworzyć. No i najważniejsze, żeby to mieszkańcy dla mieszkańców zaśpiewali, żeby to był taki prezent od nas dla Was, czyli wszyscy razem jesteśmy w tę wigilię. Już bez względu na to, czy ktoś do nas przyjedzie na te święta, czy nie, żebyśmy nie czuli się samotni, tylko czuli wspólnotę.

Pomysłodawcą nagrania płyty jest Kuba Kamiński, który w połowie października zaproponował stworzenie takiego prezentu dla mieszkańców. Pracownicy TOK zaprosili do współpracy mieszkańców Teresina. Miał to miał być pierwotnie nieduży nakład, ale pomysł podchwycił dyrektor TOK, który zaproponował dołączenie płyty do świątecznego wydania gazety, a wójt gminy odniósł się do tego pomysłu bardzo przychylnie i zamówił zwiększony nakład wydania. Płyta jest nagrana przez profesjonalistów – zarówno jeśli chodzi o produkcję, aranżacje dźwiękowe, jak i wokalistów.

- Mieliśmy bardzo mało czasu na nagrania, trzeba było nagrać to wszystko dosłownie w ciągu dwóch dni, zależało nam więc na tym, aby tu zaśpiewali ludzie, którzy mają doświadczenie w studio nagraniowym. Profesjonaliści, którzy po prostu staną przy mikrofonie i zaśpiewają i nie trzeba będzie tego poprawiać ani później mocno obrabiać. Którzy też sami się przygotują. I którzy zrobią to profesjonalnie.

Instruktorka wybrała kilkanaście osób z doświadczeniem i jak sama mówi, nie spodziewała się takiego odzewu.

- Nikt nie odmówił. U nikogo nie było nawet chwili zawahania. Mieliśmy tylko dwa przypadki losowe- w jednym choroby, ale natychmiast udało się tę osobę zastąpić i u drugiej – zbliżającego się terminu porodu, co stanowiło już duże ryzyko. Ale nie było osoby, która nie chciałaby wziąć udziału w nagraniu. Możemy tu więc usłyszeć młodych adeptów sztuki wokalnej, którzy w Teresinie stawiają swoje pierwsze kroki, jak Julia Kołodziejak i Marcelina Więsek, Kasia Rosa, ale i wytrawne starsze głosy, jak Klara Zawadzka czy Marek Jarzębowski, oraz zawodowców – Magdę Ptaszyńską – znany nauczyciel śpiewu w Polsce i znana już wokalistka z Teresina Maja Kapłon.

Nagranie podkładów zlecono profesjonalnym muzykom, którzy akurat mieszkają w gminie.

- Całą produkcją aranżacji zajął się Wiktor Tatarek. Zrobił to w takim klimacie, jaki był zamierzony –żeby to nie były poważne, orkiestrowe podkłady, ale lekkie, swojskie dźwięki, które dadzą ciepłą atmosferę podczas wigilijnej kolacji. Mamy więc skromne nuty piano i gitary, które w połączeniu z profesjonalnym wokalem dają niepowtarzalną atmosferę i klimat.

Reakcje mieszkańców gminy na informacje o nagraniu płyty z udziałem rodzimych wykonawców są bardzo ciepłe.

- Widać ogromne zaangażowanie, oczekiwanie, ludzie już się niecierpliwią. Co mnie zaskoczyło kompletnie, w sklepach trwają nawet zapisy na gazety. Tworzą się kolejki, rezerwacje. Myślę, że urząd gminy może się cieszyć, że to wydanie gazety rozejdzie się zapewne do ostatniej sztuki.

Najnowsze świąteczne wydanie „Prosto z Gminy” dostępne będzie, jak zawsze, w najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców lokalizacjach – m.in. sklepach i urzędach. Fragmentów nagrań można posłuchać na facebookowym profilu Teresińskiego Ośrodka Kultury. Poniżej prezentujemy okładkę płyty. 

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%