Zamknij
REKLAMA

Sanniki zapraszają na koncerty w Dniu Papieskim - wspieramy budowę Domu w Mocarzewie

12:13, 06.10.2020 | A.S
Skomentuj Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
REKLAMA

Dom w Mocarzewie potrzebuje naszego wsparcia- mówi Monika Gadzińska z Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach i organizuje cykl koncertów. Całkowity dochód z wydarzeń ma zostać przekazany na rzecz nowego Domu Mocarzy, który ma powstać obok ośrodka, w którym obecnie przebywa 80 podopiecznych niepełnosprawnych intelektualnie.

[FOTORELACJA]9656[/FOTORELACJA]

Jak mówią siostry zmartwychwstanki, które prowadzą Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Mocarzewie dla osób niepełnosprawnych– prawo jest bezlitosne – zgodnie z nim podopieczni, którzy wymagają pomocy w codziennych czynnościach, takich jak mycie, jedzenie, poruszanie się czy nauka, mogą przebywać w placówce tylko do ukończenia nauki (najpóźniej do 25 roku życia). 

- Potem musimy ich odesłać do domów. Ich wejście w dorosłość, to jest ból, który przebija nasze serca. Chciałybyśmy ich u nas zatrzymać na zawsze. Bo nasi Mocarze są z nami przez kilkanaście lat. A często zdarza się, że nie mają gdzie pójść – rodzice już nie żyją, albo są tak schorowani, że nie mogą się nimi zająć. Nasi Mocarze są osobami z niepełnosprawnościami, dlatego potrzebują miejsc specjalnie przystosowanych do ich potrzeb, najczęściej poza zasięgiem możliwości bliższej i dalszej rodziny. Jedynym rozwiązaniem dla nich jest dom opieki społecznej, obcy, nieznany, do którego adaptacja może trwać kilka lat. A może się po prostu nie udać. I widzimy to cierpienie w ich oczach, gdy ich odwiedzamy. 

Dlatego siostry porwały się na szalone dzieło i postanowiły wybudować Dom Mocarzy, w którym będą mogli oni zamieszkać po zakończeniu okresu nauki. Dom w miejscu, które znają, w którym czują się dobrze. I tam będą mogli żyć, mieszkać, rozwijać się według potrzeb, które znają siostry. Koszt budowy Domu Mocarzy to 18 milionów złotych. Ukończono już I i II etap zbiórki (projekt i fundamenty oraz budowę parteru i 1 piętra. Na III etap: 2 i 3 piętro, dach, instalację elektryczna i okna siostry otrzymały dofinansowanie Rady Ministrów na projekt budowy budynku pożytku publicznego. Obecnie siostry prowadzą zbiórkę środków na ocieplenie i tynki zewnętrzne. Pomoc w zrealizowaniu projektu zaoferowało Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz miejscowe koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Na rzecz Domu we Mocarzewie w najbliższy weekend zorganizują one cykl koncertów. Jak mówi Monika Gadzińska z Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach- daty są nieprzypadkowe- 11 października 2020 r. przypada XX Dzień Papieski.

- Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. A właściwie ciąg wydarzeń. Wszystko odbędzie się w niedzielę 11.10. Będą to koncerty charytatywne na rzecz budowy Domu Mocarzy w Mocarzewie. Wykonawcy to kompozytor Robert Grudzień grający na organach wraz z zespołem solistów: Wiolettą Taran (sopran), Sylwią Kogucińską (sopran), Andrzejem Pachnickim (bas, organizacja), Wandą Wasicką (narrator /poezja Karola Wojtyły) i Aleksandrą Głowacką (słowo wiążące). Gościnnie wystąpią zespół Grzybowianki oraz młodzież szkolna z gminy Sanniki. Jak mówił Jan Paweł II – Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto daje. Zapraszamy gorąco do przyłączenia się do akcji i wysłuchania koncertów.

W niedzielę, 11 października koncerty odbędą się w kościele pod wezwaniem Św. Marcina Biskupa w Osmolinie (godz. 9:30), w kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej we Lwówku (godz. 11:30), oraz w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie (godz. 18:00). W poniedziałek 12 października o godz. 11:00 w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym w Mocarzewie odbędzie się uroczysty koncert i podsumowanie akcji.  Każdy, kto chciałby wesprzeć budowę Domu w Mocarzewie może wpłacać pieniądze na konto  Fundacji "BOGACI MIŁOSIERDZIEM" KRS 0000656653. Numer konta: 98 1020 3974 0000 5202 0320 2058.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz