Zamknij

Żelazowa Wola jesienią. NIFC zachęca do skorzystania z oferty

21:47, 08.09.2020 red. Aktualizacja: 12:09, 11.09.2020
Skomentuj foto DUFC foto DUFC

Zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć rodzinnych i lekcji muzealnych przygotowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na sezon jesienny. Ze względu na ograniczenia spowodowane przez pandemię, wszystkie cykle edukacyjne odbywają się online, za pośrednictwem platformy ZOOM.

 

Biblioteka Małego Melomana to zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w trakcie których młodzi słuchacze i ich rodzice spotykają się z literaturą dziecięcą. Literackie wędrówki poprowadzą polscy klasycy literatury, a rytm nada im muzyka na żywo nawiązująca do XIX-wiecznej muzyki polskiej. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na spotkania z literaturą dziecięcą. Podczas jesiennych zajęć udamy się na poszukiwania jagód i borówek z pomocą krasnoludków, a na koniec dowiemy się, co ciekawego może powiedzieć nam papuga. Nasze literackie wędrówki poprowadzą polscy klasycy literatury, a rytm nada im muzyka na żywo nawiązująca do XIX-wiecznej muzyki polskiej.

 

Program:

g. 11.00

12.09 „ Na jagody ” Marii Konopnickiej

24.10 „ Czerwony Kapturek ” Jan Brzechwa

28.11 „ Papuga ” - powiastka niemiecka z „Powieści moralnych dla Starszych Dzieci ” Klementyny Hoffmanowej z Tańskich

Prowadzenie: Aleksandra Krzaklewska-Sołtyk, Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz

 

Mała Akademia Muzyki Polskiej to zajęcia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Poznamy pięć fascynujących postaci – polskich kompozytorów tworzących swoje dzieła w latach 1795-1918, a więc w czasie, gdy doświadczenie utraty niepodległości skłoniło Polaków do uczenia się miłości do swojej ojczyzny.  Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale także bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z rozstrzygania i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będzie Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Kompozytorów tych poznamy poprzez krótkie filmy oraz warsztatowe działania muzyczne i plastyczne.

Prowadzenie: Bogna Wojtkielewicz, Magdalena Bravo, Maria Skarbek-Kiełłczewska, Olga Rusin, Weronika Chodakowska

 

Tematyka zajęć:

19 września: Józef Elsner, czyli czy rondo jest na okrągło?

10 października: U profesora Elsnera

17 października: Maria Szymanowska, czyli co można usłyszeć nocą?

18 października: W salonie u Marii Szymanowskiej

31 października: Ignacy Feliks Dobrzyński, czyli co piraci ukryli w uwerturze?

8 listopada: Pieśni nocy. Ignacy Feliks Dobrzyński

14 listopada: Stanisław Moniuszko, czyli klucz do pieśni

22 listopada: Zaśpiewaj o pieśni! Stanisław Moniuszko

13 grudnia : Paderewski słucha Chopina

19 grudnia: Ignacy Jan Paderewski, czyli kiedy muzyka wariuje

 

Chopinowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to wykłady prowadzone przez pracowników Działu Edukacji i animatorów muzealnych przybliżające życie i twórczość Fryderyka Chopina w rozmaitych kontekstach. Z połączenia różnorodnych zainteresowań reduktorów kompozytorów z Muzeum Fryderyka Chopina wyłania się barwny i różnorodny obraz autora, jego epoki i późniejszej recepcji jego dzieł.

 

Środy, g. 14.00

9.09 -  „Jak widzieli muzykę Chopina? - Biografia i Dzieła kompozytora Jako Inspiracja dla XIX- i XX-wiecznych Plastyków”

16,09 - „opera uszami Fryderyka Chopina: Scena Warszawska”

30,10 - „Religijność francuzów w XIX wieku”

14,10 - „Chopin i kompozytorzy czescy”

28,10 - „Preludia Chopina”

25.10 - „Listy Chopina jako przykład romantycznej sztuki epistolarnej”

9.12 - „Od genialnego dziecka do emigranta. Ewolucja Fryderyka Chopina do władz carskich ”

23.12 -„ Opera uszami Fryderyka Chopina: scena paryska ”

13.01 -„ Koncerty fortepianowe Chopina ”

27.01 -„ Nie tylko Fryderyk Chopin i George Sand - artystyczne relacje miłosne w dyskursie pierwszej XIX wieku ”

10.02 -„ Nie tylko Kurier Warszawski. Prasa stołeczna w czasach Fryderyka Chopina ”

 

Domowe Muzeum. Co mi w duszy gra online to propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, związana z trwającą w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wystawą obrazów Jerzego Dudy Gracza. Dzieci odkryją świat emocji oddany w brzmieniach i obrazach.

Jak przenieść melodię i rytm na płótno malarskie? „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz” to wystawa czasowa, którą od lipca możemy oglądać w Żelazowej Woli. Prezentuje ona wyjątkową kolekcję prac malarza, który każdemu utworowi kompozytora poświęcił obraz. Podróżował do wielu mniejszych polskich miejscowości, w tym również tych odwiedzanych przez Fryderyka i słuchając muzyki artysty, odmalował rodzimy krajobraz. Jak wygląda on oczami malarza? Czym Duda Gracz się zachwycał? Za czym tęsknił? Czym się martwił? Poznamy jego prace, posłuchamy utworów muzycznych i wybierzemy się w podróż śladami kompozytora i malarza. Odkryjemy nieskończone światy brzmień, radosne i śpiewne, a także mroczne i niepokojące. Stworzymy własne improwizacje muzyczne oraz prace plastyczne zainspirowani muzyką Chopina jak malarz. Zapraszamy na muzyczne, plastyczne i podróżnicze zajęcia!

Terminy zajęć: 

27 września: Kalejdoskop nastrojów. Preludia Chopina

11 października: W pracowni malarza

25 października: Nie tylko ćwiczenia. Etiudy Chopina

 

 

Melodie dla uszka maluszka to z kolei propozycja dla rodziców, którzy chcą poszerzyć repertuar śpiewanych dzieciom piosenek. Podczas warsztatów nauczymy się melodii zaczerpniętych z muzyki polskiej XIX wieku oraz sposobów bawienia się nimi i swoim głosem. Dzięki temu można cieszyć się muzyką razem z dzieckiem od jego najmłodszych lat: czy to kołysząc je do snu, czy też starając się je rozbawić w nadziei na pierwszy długo oczekiwany uśmiech.

Prowadzenie: Aleksandra Tkaczyk, Magdalena Nejbauer, Małgorzata Kożuchowska-Panek

Soboty, godz. 11.00, 3 października, 7 listopada i 12 grudnia

Przedszkolakom proponujemy udział w zajęciach Aktywne słuchanie, czyli słuchania wypełnionego rozmaitymi działaniami, które niejako mimochodem uczą podążania za tokiem muzyki i skupienia na jej dłuższych fragmentach i przygotowują maluchy do odbioru muzyki w przyszłości. Zajęcia odbywają się w soboty , godz. 12.00, 3 października, 7 listopada i 12 grudnia

 

Muzyka polska online to propozycja dla dorosłych – cykl spotkań z dr hab. Ignacym Zalewskim, który przybliży uczestnikom postacie i twórczość mniej znanych, a ważnych kompozytorów. Poznamy między innymi Władysława Żeleńskiego czy Zygmunta Noskowskiego.

 

Szkołom proponujemy udział w lekcjach online łączących różne dziedziny wiedzy – muzykę, przyrodę, sztuki plastyczne, język polski i szeroko rozumianą wiedzę o kulturze. Są to dwa cykle - jeden przygotowany wspólnie przez Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Łazienki Królewskie, przybliżający przyrodę dwóch niezwykłych parków w połączeniu z muzyką Chopina, a drugi, także łączący różne dziedziny, związany jest z trwającą w Żelazowej Woli wystawą „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz”.

Terminy:

7, 18, 23, 28, 30 września

1, 8, 15, 22, 29 października

9.00-10.00 (przerwa) i 10.15-11.15 12.00-13.00 (przerwa) i 13.15-14.15

 

 

 

 

 

 

(red. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%