Zamknij
REKLAMA

Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz: ostatnie przygotowania do wystawy

07:29, 04.07.2020 | red.
Skomentuj Foto Wojciech Grzędziński
REKLAMA

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia wystawy „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz”. W pawilonie Preludium w Żelazowej Woli będzie można tę ekspozycję oglądać do końca października. Zobaczymy 34 spośród ponad 300 prac z monumentalnego cyklu „Chopinowi”, który Jerzy Duda Gracz poświęcił wszystkim utworom wielkiego Fryderyka.

Wernisaż wystawy odbędzie się  dziś 4 lipca o 13.00, a poprzedzony zostanie recitalem Adama Kałduńskiego. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych! Organizatorzy proszą jednak o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - noszenie maseczek i zachowywanie bezpiecznych odstępów.

Cykl „Chopinowi” Jerzy Duda Gracz namalował w latach 1999–2003, odwiedzając 92 miejscowości w poszukiwaniu pejzaży najbliższych jego rozumieniu muzyki Chopina. Tworząc swój monumentalny cykl, studiował też korespondencję, rękopisy i literaturę poświęconą kompozytorowi oraz słuchał utworów w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Powstało 313 prac poświęconych wszystkim kompozycjom Chopina. Prezentowane na wystawie Preludia, Pieśni i Etiudy zostały wykonane techniką mieszaną – tempery z akwarelą.

Motywem łączącym wszystkie jest pejzaż – potraktowany często symbolicznie, przy użyciu barw ograniczonych do odcieni szarości, brązu, błękitu, zamglony i pełen niedopowiedzeń, co stawia odbiorcę wobec czystych emocji i pozwala na indywidualny odbiór poszczególnych prac. Uzupełnieniem są autoportret artysty z 1986 roku wykonany w konwencji obrazów poświęconych Chopinowi oraz paleta i pędzle pochodzące z jego pracowni.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz