Zamknij
REKLAMA

Spotkania z Niezłomnymi Sochaczew 2020. Sala kinowa była pełna

13:10, 01.03.2020 | Redakcja
REKLAMA

Duże zainteresowanie mieszkańców wzbudziły tegoroczne, dwunaste już Spotkania z Niezłomnymi. Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty.

 

Tegoroczne Spotkania z Niezłomnymi, jakie miało miejsce w piątek 28 lutego, zainaugurowało złożenie kwiatów i zapalenie światła pamięci przy tablicy pamiątkowej Łukasza Cieplińskiego w Witkowicach. Asysty udzieliło wojsko z 38. dywizjonu oraz rekonstruktorzy w umundurowaniu historycznym. Następnie licznie zebrani mieszkańcy udali się do Kina Odeon, które organizatorom wydarzenia udostępniło dużą salę, by zebrani mogli wysłuchać wykładów na temat żołnierzy niezłomnych. Głos zabrał prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18. pułku piechoty Jakub Wojewoda, a także goście. Jak mówi Jakub Wojewoda:

- Cieszymy się, że mogliśmy gościć dr Elżbietę Jakimek – Zapart z IPN w Krakowie, a także dr Piotr Oleńczak z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Oboje na co dzień zajmują się badaniem tej historii, a dziś w bardzo ciekawy sposób o niej opowiadali, wzbudzając zainteresowanie młodych ludzi.

Rzeczywiście wypełniona po brzegi widownia sali kinowej pełna była młodych ludzi, jak podkreśla Jakub Wojewoda, nauczyciele sami wyrazili chęć przybycia na spotkanie z uczniami.

- Ideą naszych spotkań jest uczczenie pamięci żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji, którzy walczyli między innymi na terenie ziemi sochaczewskiej.

Podczas piątkowego wydarzenia przybliżono postać Łukasza Cieplińskiego, Witolda Pileckiego oraz Mieczysława Dziemieszkiewicza. Wykładom towarzyszyła wystawa poświęcona konspiracyjnemu wojsku polskiemu z IPN w Łodzi oraz prezentacja broni i eksponatów charakterystycznych dla żołnierzy po 1945 roku, pochodzących ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Spotkania dopełniła prezentacja zdjęć z rekonstrukcyjnej sesji plenerowej „Wyklęci”- SMGH im. II/18 pp.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone