Zamknij
REKLAMA

Cmentarz w Juliopolu do renowacji. Jest kolejne dofinansowanie

09:05, 14.11.2019 | UG Młodzieszyn
Skomentuj
REKLAMA

Renowacja kwater żołnierskich w Juliopolu jest już przesądzona. Do 100 tys. zł, jakie na ten cel pozyskała Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty doszło 50 tys. zł pozyskane przez urząd gminy Młodzieszyn.

 

W związku ze złożonym przez Gminę Młodzieszyn wnioskiem w sprawie remontu kwater wojennych na cmentarzu parafialnym w Juliopolu informujemy, że uzyskaliśmy aprobatę oraz pozytywną ocenę od Wojewody Mazowieckiego, uzyskując tym samym dofinansowanie w kwocie 50 000 zł.

Cmentarz w Juliopolu jest miejscem Pamięci Narodowej objętym ochroną konserwatorską. To tu spoczywa ok. 2200 żołnierzy Armii "Poznań" i "Pomorze", którzy polegli podczas bitwy nad Bzurą w 1939 roku. Przez kilka ostatnich lat wykonano szereg prac mających na celu należyte utrzymywanie  terenu wokół grobów. Przyszedł czas na kontynuację rozpoczętej w 2017 roku rewitalizacji obiektu.

Zakres prac będzie obejmował:
- wymianę 48 zniszczonych betonowych krzyży epitafijnych na granitowe
- wymianę tabliczek epitafijnych grawerowanych, wzorowanych na żołnierskim znaku tożsamości 1933 r. z orłem wz. 1919 r.
- odnowienie tablicy informacyjnej "Traktu Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r."
- montaż masztu flagowego o wysokości 6 metrów oraz Kamienia Pamięci
- renowacja pomnika centralnego
- prace uzupełniające

Warto dodać, że w tym samym czasie fundusze na prace konserwatorskie pozyskało Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, które otrzymało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Cmentarze wojenne na terenie kraju” kwotę 100 000 zł.

Mamy nadzieję, że rewitalizacja przebiegnie sprawnie a jej efekty będą widoczne już wkrótce.

(UG Młodzieszyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

0 0

Nie mieszać do tego pieniędzy publicznych, to niech będzie w gestii księdza na co oni zbierają te tace?? Od 20 się chodzi do kościoła i ciągle na coś, studnia bez dna. Zapewne firm w Polsce co robi takie remonty też są 3 albo 4 i są to firmy kolegów z "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" więc nasze pieniądze idą do kolesi... 07:30, 15.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz