Zamknij
REKLAMA

Zapomniani mieszkańcy ziemi sochaczewskiej. Zapraszamy do Pałacu w Gawłowie

14:36, 13.11.2019 | Redakcja
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek 14 listopada o godzinie 18.00 w Pałacu w Gawłowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych przywracaniu pamięci osób zasłużonych dla Mazowsza, a pochowanych na cmentarzach ziemi sochaczewskiej. Projekt o wymownym tytule „Zapomniani.pl” realizuje w oparciu o dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. W ramach spotkania w pałacu poznamy najnowszą książkę Marka Orzechowskiego „Zapomniana cukrownia w Młodzieszynie”.

 

Zapomniani.pl to duży projekt, do realizacji którego przystępuje Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, to inicjatywa mająca na celu wydobycie z niepamięci ludzi zasłużonych dla całego Mazowsza, a pochowanych na cmentarzach ziemi sochaczewskiej. Jak mówi autor projektu, członek zarządu FOZM Andrzej Kornacki:

- Na terenie ziemi sochaczewskiej w XIX w. urodzili się, mieszkali, pracowali i umierali znamienici właściciele majątków ziemskich, fabrykanci, przemysłowcy, których działalność zawodowa i społeczna dla dobra mieszkańców miała wpływ nie tylko na rozwój Mazowsza, ale również całego terytorium będącej pod zaborami Polski. W powstających w okresie powojennym monografiach miast i miasteczek, w tym również ziemi sochaczewskiej, prawie w ogóle nie wspominano o tych osobach, co w dużym stopniu przyczyniło się do zubożenia wiedzy kolejnych pokoleń Polaków.

I właśnie tę lukę ma wypełnić najnowszy projekt. FOZM może go zrealizować dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego. Dzięki środkom fundacja mogła zebrać dokumentację fotograficzną najstarszych nagrobków zachowanych na lokalnych cmentarzach, oraz nagrobków osób zmarłych przed 1939 rokiem. Materiał ten posłużył do wytypowania grupy prawie stu osób, które miały lub mogły mieć wpływ na rozwój Mazowsza i lokalnej społeczności.

Co istotne, Zapomniani.pl to działająca już strona internetowa, na bieżąco uzupełniania o kolejne życiorysy, zdjęcia czy wycinki z dawnej prasy. W niedalekiej przyszłości na kilku cmentarzach fundacja planuje zamieścić stosowne tablice informacyjne.

- Mamy nadzieję, że projekt i strona internetowa mogą dać impuls do wydania publikacji o lokalnych właścicielach ziemskich, przemysłowcach, mieszkańcach. O rozwoju regionu w tym okresie, której brak jest odczuwalny przez pasjonatów historii, ale i zwykłych mieszkańców, którzy nie mają możliwości poznania historii swojego miejsca zamieszkania. Warto podkreślić, że spośród wielu regionalnych stron internetowych jest to pierwsza dedykowana forma prezentacji życiorysów najznamienitszych mieszkańców powiatu – podkreśla Andrzej Kornacki.

Ze szczegółami projektu po raz pierwszy zapoznamy się podczas spotkania w Pałacu w Gawłowie 14 listopada o godzinie 18.00. Tego dnia odbędzie się również promocja najnowszej książki Marka Orzechowskiego „Zapomniana cukrownia w Młodzieszynie”, poświęconej największemu do 1914 roku zakładowi produkcyjnemu w powiecie sochaczewskim, a przede wszystkim najważniejszym osobom związanym z cukrownią.

 

 

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz