Zamknij

Kromnowskie święto przy symbolicznej mogile

10:14, 09.09.2019 | Andrzej Wach
REKLAMA
Skomentuj

Jak co roku mieszkańcy Kromnowa i przyjezdni goście uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie wrześniowej Bitwy nad Bzurą 1939 roku. W niedzielę 8 września przy symbolicznej leśnej mogile, w której wówczas pochowano nieznanego polskiego żołnierza, w asyście pocztów sztandarowych szkół, strażaków, Związku Inwalidów Wojennych RP ksiądz proboszcz Paweł Olszewski odprawił mszę świętą, po której głos zabrał duch sprawczy tego corocznego wydarzenia, sołtys Kromnowa Sławomir Jaczyński. Wspominał historię walk na kromnowskiej ziemi i w tutejszych lasach, o historii grobu i jego bohatera, o męczeństwie ludzi, którzy wpadli w ręce hitlerowskich oprawców i  ludziach, którzy poświęcali i poświęcają swój czas na kultywowanie pamięci wrześniowych bohaterów. Dziś, stojąc nad tym, grobem nieznanego żołnierza w Kromnowie, musimy zadać sobie pytanie – dlaczego była ta wojna i czy musiało zginąć tylu młodych chłopców, żołnierzy i cywilów – mówił sołtys.  

Po nim szefowa Stowarzyszenia „Konfraternia im. św. Rocha” Marta Przygoda – Stelmach mówiła, że czas ten wpisuje się niejako w przejmujący nastrój września – czas zadumy, pamięci i poszanowania poświęcenia walczących o wolność oraz niepodległość naszego kraju. Zapraszała także na przygotowywane z okazji 80-lecia doniosłej rocznicy imprezy. Będzie to m.in. realizacja projekt „Brochów 1939 – 2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w gminie Brochów”, która odbędzie się 13 września o godz. 16.00 na cmentarzu w Janowie przy Grobie Nieznanych Żołnierzy. Na zakończenie odczytała listę 38 wymordowanych przez hitlerowców mieszkańców Kromnowa, Piasków Królewskich i Piasków Duchownych, wzywając obecnych do uczczenia ich pamięci minutą ciszy.  

Wójt Piotr Szymański oddał hołd i poległym w 1939 roku, i tym, którzy przez całą wojnę walczyli z okupantem, przyczyniając się do wyzwolenia kraju oraz sławił wszystkich, którzy przez pokolenia o tych tragicznych dniach nie zapominali i przekazywali pamięć o nich swoim następcom.  

Przewodniczący sochaczewskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP Roman Sobiś wręczył przyznane za zasługi i opiekę nad miejscami pochówku żołnierzy września medale pamiątkowe. Otrzymali je – Sławomir Jaczyński, ksiądz Paweł Olszewski, Marta Przygoda – Stelmach - „Konfraternia im. św. Rocha”, wójt Piotr Szymański, Rada Sołecka Kromnowa – Iwona Krysiak, Roman Szymański i Radosław Pacholski, dyrektor SP w Śladowie Zbigniew Tempczyk, Naczelnik OSP Kromnów Mariusz Makowiecki, radny gminny Janusz Miecznikowski i wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński.

Prowadzący uroczystość sołtys Jaczyński wezwał delegacje do składania wieńców na grobie nieznanego żołnierza. Kolejno składali je przedstawiciele - Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie, sołectwa Przęsławice, Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, Gminnej Biblioteki Publicznej, Związku Inwalidów Wojennych RP  i Kampinoskiego Parku Narodowego.

Ostatnim akcentem uroczystości była część artystyczno – patriotyczna, w ramach której wystąpili z wiązanką słowno - muzyczną  uczniowie szkoły w Śladowie, siostry w wiązance pieśni patriotycznych i deklamująca własny wiersz 94-letnia Janina Zielińska.  

A potem sołtys Jaczyński i strażacy zaprosili wszystkich gości na poczęstunek w pobliskiej remizie OSP Kromnów.

(Andrzej Wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone