Zamknij

W obozie generała Szembeka. Niecodziennie w parku przy Traugutta

17:18, 18.08.2019 | M.F
REKLAMA
Skomentuj

Po raz pierwszy Sochaczew wspominał wizytę Fryderyka Chopina u siebie. W niedzielę 18 sierpnia park przy ul. Traugutta zamienił się w obozowisko generała Piotra Szembeka, bo to właśnie generał gościł u siebie, i to dwukrotnie, wielkiego kompozytora.

 

Działo się to latem 1830 roku, zatem w okresie dla dziejów Polski szczególnym. Fryderyk Chopin dwukrotnie odwiedził wówczas Sochaczew, za każdym razem goszcząc w obozie generała Piotra Szembeka, który w tym czasie stacjonował na terenie nieistniejącego już klasztoru Dominikanek (obecny pl. św. Dominika). Szczególne znaczenie miała wizyta 29 sierpnia, kiedy to wielki kompozytor dał w naszym mieście koncert złożony z utworów własnych.

Z inicjatywy i za sprawą Urzędu Miasta oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, przy wydatnym udziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej Czarna Kompania, w niedzielę 18 sierpnia po raz pierwszy w naszym mieście wspominano te wydarzenia. W parku przy Traugutta rozłożono obóz generała Szembeka, mieszkańcy mogli poznać oryginalne stroje wojskowe z okresu powstania listopadowego, broń, a także wziąć udział w pokazie artyleryjskim. Merytorycznym dopełnieniem dnia były wykłady przybliżające wspominane wydarzenia, a również historię Polski, Sochaczewa i postać samego generała Szembeka, które w siedzibie muzeum wygłosił Michał Górny.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SylwiaCSylwiaC

0 0

Byliśmy na pokazie artyleryjskim. Był naprawdę ciekawy, nasz syn 10l. był zachwycony. Momentami ziemia drżała pod stopami, ale naprawdę fajne było to, że zobaczyliśmy i usłyszeliśmy armaty z różnych epok. Całość wypadła dość kameralnie, ale ciekawie. 00:14, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone