Zamknij
REKLAMA

Piknik historyczny w Pałacu w Gawłowie. Skarżyński, Gonera i szczegóły

15:02, 13.05.2019 | MF
Skomentuj
REKLAMA

- Często spotykam się z pytaniem, kim jest ten Ambroży Skarżyński. Oprócz tego, że jest patronem naszej fundacji, to bardzo sympatyczny człowiek i jego życie pisały prawdziwe zwroty akcji, stąd też pomyśleliśmy, że dobrze będzie pokazać te jego losy w formie monodramu połączonego z piknikiem o wspólnej nazwie „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego” - mówi Marek Orzechowski, członek zarządu Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

 

W niedzielę 19 maja na terenie parku i pałacu w Gawłowie odbędzie się piknik historyczny pt. „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”. W trakcie wydarzenia na początek usłyszymy monodram pod tym samym tytułem w wykonaniu Roberta Gonery. Tematykę i udział aktora wyjaśnia Marek Orzechowski, członek zarządu Fundacji Ochrony Zabytków Mawsza, będącej organizatorem pikniku.

- Często spotykam się z pytaniem, kim jest ten Ambroży Skarżyński. Oprócz tego, że jest patronem naszej fundacji, to bardzo sympatyczny człowiek i jego życie pisały prawdziwe zwroty akcji, stąd też pomyśleliśmy, że dobrze będzie pokazać te jego losy w formie monodramu połączonego z piknikiem o wspólnej nazwie „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”.

Dodatkową motywacją do organizacji wydarzenia jest zbliżająca się 151 rocznica śmierci Skarżyńskiego, ale też 230 rocznica jego urodzin.

- Dziedzic dóbr Gawłowo i Żukowo w pierwszej połowie XIX wieku to postać, o której można by opowiadać długo i namiętnie, ale pomyśleliśmy, że lepiej od nas zrobi to ktoś, kto opowiadaniem zajmuje się zawodowo i doskonale. I tak oto w postać Ambrożego Skarżyńskiego podczas pikniku wcieli się znakomity polski aktor Robert Gonera. Negocjacje z artystą trwały od jesieni ubiegłego roku i na szczęście udało się je sfinalizować.

Występ Roberta Gonery w gawłowskim pałacu potrwa dokładnie godzinę, między 13.00 a 14.00. Historycznemu monodramowi towarzyszyć będzie podkład muzyczny. Aktor – jako Ambroży Skarżyński – opowie o sobie w pokoju owalnym. Po występie Robert Gonera zaprosi wszystkich do uczestniczenia w parkowej części pikniku.

- W pięknym zabytkowym parku tuż po godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie, które określiłbym jako historyczno-rodzinno-lokalne, bo poza atrakcjami historycznymi będą również stoiska z wyrobami lokalnych rękodzielników, stowarzyszeń i organizacji. Gwiazdą tej części pikniku będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, która w mundurach z epoki odtwarzać będzie dla nas obozowisko, kuchnię polową czy pokaz musztry i uzbrojenia.

W programie jest również strefa animacji dla dzieci, plener malarski, zajęcia nauki tańca, wspólny staropolski polonez, grill i darmowa grochówka. Od godziny 16.00 chętne osoby będą mogły specjalnym darmowym autobusem dotrzeć do obiektu, którym fundacja zajmuje się od pewnego czasu, a jest nim schron bombowy z okresu II Wojny Światowej przy ul. Kątowej.

- To pierwszy bunkier, który nasza fundacja będzie udostępniać społeczeństwu. I na pewno nie ostatni. W niedzielę wewnątrz schronu obejrzymy specjalną wystawę.

Fundacja zapewnia, że każdy kto 19 maja odwiedzi jej siedzibę, uzna godziny spędzone na terenie zespołu parkowo-pałacowego za dobrze spożytkowany czas.

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%