Jak co roku społeczność gminy Brochów, mieszkańcy Śladowa i okolicznych miejscowości oraz uczniowie, żołnierze, harcerze i strażacy uczcili pamięć zamordowanych 18 września 1939 roku przez niemieckich żołdaków 356 Polaków – 250 żołnierzy Bitwy nad Bzurą i 106 cywilnych mieszkańców – starców, mężczyzn i chłopców oskarżanych o wspomaganie polskiego wojska.
W niedzielę 7 października pod pomnikiem pamięci na wiślańskiej skarpie zgromadziło się kilkuset mieszkańców. Po mszy świętej odprawionej przez proboszcza z Kamiona ks. Zbigniewa Łuczaka uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie wystąpili w patriotycznym programie słowno – muzycznym, upamiętniającym walkę Polaków o wolność i niepodległość.
O drodze od tej wolności mówili także zgromadzeni goście – wójt Piotr Szymański, przypominający słowa, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i nie jest to jedynie przywilej, ale obowiązek; wnuczka generała Stanisława Grzmota – Skotnickiego, poległego w Tułowicach w trakcie trwania Biwy Nad Bzurą – Elżbieta Skotnicka – Tracka, która wspomnienia o swoim Dziadku połączyła z opowieścią o dotychczasowych obchodach tych rocznic; przedstawiciel Starostwa Powiatowego Monika Wideńska. W imieniu posła Macieja Małeckiego list podkreślający zasługi tych, którzy polegli w tym miejscu dla wolnej Polski odczytał kierownik jego biura Łukasz Gołębiowski.
Podniosłym momentem uroczystości był apel poległych, po którym kompania honorowa oddała salut, a delegacje złożyły w asyście pocztów sztandarowych pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
W imieniu gminy wieniec składał wójt Piotr Szymański z sekretarz Wioletta Dobrowolską i prezesem Zarządu Gminnego OSP Jackiem Talarem, w imieniu 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ppłk. Andrzej Stachuszewski oraz ppor. Mariusz Kłosowski, mieszkańców Śladowa sołtys Robert Kaczor i Dorota Borowska, policji asp. szt. Marcin Kiełbasiński i sierż. szt. Tomasz Królikowski, posła na Sejm Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski, Kampinoskiego Parku Narodowego – Aleksander Kapałka, Roman Szymański i Robert Kusiak, w imieniu szkól dyrektorzy – Katarzyna Kapałka - Fergin, Zbigniew Tempczyk oraz Sławomir Chrzanowski, radni powiatowi – Monika Wideńska i Bogdan Dobrzyński.
A że pogoda była wspaniała – złoto - polsko – jesienna – dużym powodzeniem cieszyła się też żołnierska grochówka.
wach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz