Zamknij

Tablica pamięci starosty Marcina Kubiaka odsłonięta

20:33, 05.10.2018 | MF
REKLAMA
Skomentuj

Dziś w naszym mieście uroczyście odsłonięto tablicę pamięci Marcina Kubiaka - pierwszego po zerwaniu z ustrojem komunistycznym starosty sochaczewskiego. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, przyjaciele, a także rodzina jednego z pierwszych autorów obywatelskiej suwerenności na naszej ziemi. Podkreślano wielki spokój, dar jednoczenia, rozwagę, a także zwykłe ludzkie dobro, jakie dominowały w charakterze i postępowaniu przedwcześnie zmarłego starosty.

 

To nie była długa uroczystość, ale wyjątkowo nasycona emocjonalnie. W odsłonięciu tablicy pamięci pierwszego w III RP starosty sochaczewskiego Marcina Kubiaka wzięli udział nie tylko samorządowcy, ale też przyjaciele i rodzina zasługującego na duży szacunek i na pewno trwałą pamięć mieszkańca naszej ziemi.

Śp. Marek Kubiak, urodzony w 1958 roku, a zmarły zbyt szybko w 2004 roku, kiedy po zamkniętej kadencji jako pierwszy sochaczewski starosta, działał w samorządzie jako wicestarosta, miał wyjątkowy dar jednoczenia i łagodzenia wszelkich sporów. Wszyscy zebrani, czy to przed mikrofonem, czy w zwykłych rozmowach między sobą, podkreślali, że Marcin Kubiak gdziekolwiek się pojawił, wnosił spokój, łagodność i rozluźniał wszelkie spory. I wniósł bardzo wiele dla budowania samorządności na ziemi sochaczewskiej.

- Był zwyczajnie dobrym człowiekiem i bardzo bym chciała, żebyście go takim właśnie zapamiętali  – podkreśliła podczas dzisiejszej uroczystości jego żona Elżbieta.

Tablica z odpowiednim wpisem i podobizną Marcina Kubiaka, autorstwa rzeźbiarza Bartłomieja Kurzei, zawisła przy wejściu głównym do siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Piłsudskiego. Jej odsłonięcie jest elementem jubileuszu 20 lat istnienia naszego powiatu, którego obchody przypadają na ten rok.

Starosta Jolanta Gonta, podczas odsłonięcia tablicy, po przedstawieniu życiorysu Marcina Kubiaka, powiedziała:

- Nie o daty tu chodzi i nie funkcje, jakie pełnił Marcin Kubiak. Ale o to, jakim był człowiekiem, o jego poświęcenie dla nas wszystkich, dla mieszkańców całego powiatu.

Poseł Maciej Malecki z kolei, który współpracował z Marcinem Kubiakiem w latach, gdy upamiętniony dziś samorządowiec był starostą, podkreślał, że wiele wyniósł z tej współpracy i do dziś korzysta z jej doświadczenia.

- Jego rozwagę, te momenty, gdy łapał mnie za rękę i mówił, Maciek, nie rób tego, do dziś mam w sercu. Państwa obecność dzisiaj, ponad wszelkimi podziałami, świadczy o tym, że Marcin Kubiak dobrze zasłużył się ziemi sochaczewskiej. Patrząc na rodzinę, a jej obecność jest dla mnie wyjątkowo wzruszająca, chcę powiedzieć tylko jedno, dziękuję, że podzieliście się z nami Marcinem.

 

 

(MF)
REKLAMA

Komentarze (1)

HugoHugo

1 1

Bartlomiej Kurzeja znany i niedoceniany Polski Artysta 22:26, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone