Zamknij

Dzień Zdrowia w SP 1. Edukacja i wspólny trening

19:34, 28.04.2024 B.S. Aktualizacja: 11:13, 29.04.2024
Skomentuj

W piątek 26 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II zorganizowała dla swoich uczniów bardzo ciekawe spotkanie z okazji Dnia Zdrowia. Wszyscy uczestnicy podzieleni na grupy według klas 1-3, 4-5 i 6-7 wzięli udział w wykładach i ćwiczeniach ze specjalistami, dietetyczką Natalią Gawrylczyk-Zielińską i Piotrem Zielińskim, zawodnikiem sportów sylwetkowych i trenerem. Jednym z motywów przewodnich spotkania było zdrowe śniadanie. Jak się okazuje, uczniowie często zaczynają dzień bez pierwszego posiłku. 

Temat nie tylko śniadań, ale i podstaw edukacji żywieniowej to dla wielu uczniów (jak i dorosłych) czarna magia. Przywykliśmy także w Sochaczewie do widoku drożdżówek, kanapek i energetyków w dłoniach młodzieży. Dziś co jakiś czas media z żalem alarmują o kolejnych badaniach związanych z otyłością i nadwagą wśród najmłodszych, którzy kompletnie nie przywiązują wagi do tego, co jedzą. Z tym problemem postanowili się zmierzyć specjaliści zaproszeni do jednej z miejskich szkół przez nauczycieli wychowania fizycznego. 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sochaczewie zorganizowała spotkanie z dietetyczką Natalią Gawrylczyk-Zielińską i Piotrem Zielińskim, trenerem i zawodnikiem sportów sylwetkowych, który w swoim dorobku ma najcenniejsze medale i tytuły mistrzowskie Polski i Europy. 

- Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych w Polsce, co trzeci uczeń przychodzi do szkoły nie spożywając śniadania, a co gorsza, dla części z tych dzieci dopiero obiad jest pierwszym posiłkiem zjadanym podczas dnia. Z tego też względu tematem przewodnim spotkania związanego z odżywianiem było „Zdrowe odżywianie = pożywne śniadanie”. Uczniowie dowiedzieli się wielu cennych informacji m.in. dlaczego tak istotne jest spożywanie śniadania, jakie są zdrowe alternatywy dla słodkich płatków z mlekiem oraz na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupów w szkolnych sklepikach. Warto dodać, że szkoła przygotowała wartościową tablicę, gdzie wizualnie została przedstawiona zawartość cukru w produktach, których opakowania zostały wcześniej znalezione na terenie placówki. Dla kontrastu znalazły się tam również zdrowe zamienniki, po które z powodzeniem mogą sięgać dzieci i młodzież - 

- tłumaczy Natalia Gawrylczyk-Zielińska, dietetyczka i absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- Ponieważ był to Dzień Zdrowia w zaplanowanych atrakcjach nie mogło zabraknąć ruchu. Uczniowie wzięli udział w treningu fitness, który odbył się w rytm dynamicznej muzyki. 

- Byliśmy mile zaskoczeni frekwencją oraz zaangażowaniem dzieci w zajęcia. Uczniowie nabrali nieco śmiałości i nawet zadawali pytania związane ze sportem i jedzeniem. Myślę, że rozbudziliśmy w nich trochę ciekawości -

- dodaje Piotr Zieliński, trener i zawodnik sportów sylwetkowych.

- Niestety potwierdziły się nasze obawy związane ze spożyciem śniadań i faktycznie, zrobiliśmy małą sondę i średnio co trzeci, czwarty uczeń przyszedł do szkoły na czczo. To tylko utwierdziło nas w słuszności podejmowania tego tematu. Mamy nadzieję, że udało nam się zasiać ziarenko, które w przyszłości zaowocuje poprawą złych nawyków -

- dodaje Natalia Gawrylczyk-Zielińska. 

Śniadanie na dobry start

A temat jest poważny. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przypomina, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia dla młodych ludzi. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, a także mają gorsze wyniki w nauce. Osoby, które codziennie spożywają śniadania mają o 16% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, o 18% zespołu metabolicznego, 19% cukrzycy typu 2 i o 20% otyłości w porównaniu do osób jedzących śniadanie wyłącznie 3 razy w tygodniu.

Miejmy nadzieję, że tego typu spotkań i inicjatyw skierowanych do młodszego pokolenia będzie jak najwięcej. Głównymi organizatorami spotkania byli Jolanta Mróz oraz Arkadiusz Sobieraj, nauczyciele wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sochaczewie.

(B.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%