Orkan zatopił Łódź. Rugbiści mają przerwę

19:36, 05.11.2023 B.S. Aktualizacja: 08:43, 09.11.2023

Orkan pokonał Budowlanych Łódź 42:5 w meczu XI kolejki Ekstraligi rugby. Niespodzianki nie było, choć trzeba przyznać, że goście kilkukrotnie nastraszyli gospodarzy. Ostatnie spotkanie tego roku rozegrano na sochaczewskiej Maracanie przy ul. Warszawskiej 80 w niedzielne popołudnie 5 listopada. Przed naszymi zawodnikami zasłużony odpoczynek i zgrupowanie reprezentacji Polski.

[FOTORELACJA]13091[/FOTORELACJA]

Orkan wykonał zadanie. Rywali stać było na zaledwie przyłożenie, choć kilkukrotnie postraszyli defensywę sochaczewskiej ekipy. Mecz z ostatnią drużyną w tabeli Ekstraligi był w pełni kontrolowany przez gospodarzy, choć trzeba jasno powiedzieć, że nie był jednostronny. Przy odrobinie szczęścia i zawzięcia Budowlani mogli zdobyć jeszcze 2 przyłożenia.

Boisko polane jak nigdy

W niedzielne popołudnie obie ekipy mierzyły się z jeszcze jednym rywalem, czyli pogodą. Deszcz nie oszczędzał zawodników i kibiców na trybunach. Aura sprawiła, że sochaczewski stadion przy ul. Warszawskiej zapełnił się w połowie objętości. Mokra i śliska piłka płatała figle zawodnikom. Grząska murawa utrudniała grę.

Początek meczu i pierwsza połowa należały do Orkana, choć pogoda sprawiała, że grze towarzyszył lekki chaos z nutą improwizacji. Zawodnicy Macieja Brażuka wspierali swojego lidera Pitera Steenkampa, który otworzył wynik. Wartop odkreślić, że tego dnia reprezentant Namibii kopał bezbłędnie. Dobre rozgrywanie gospodarzy i zawężanie pola gry przy lewej stronie boiska doprowadziły do kolejnych punktów w wykonaniu Jonathana O'Neill'a i Krystiana Olejka. Goście w pierwszej połowie napierali tylko momentami i na wyczyny Orkana odpowiedzieli przyłożeniem. Do przerwy 21:5.

Druga połowa meczu była bardzo ciekawa, bo zawodnicy z Łodzi grali momentami rewelacyjnie, ale kompletnie nie mogli przełożyć tego na punkty. Kilkukrotnie znaleźli się na metr przed polem punktowym Orkana i nie zdobyli przyłożenia. Mocny młyn i dobre auty były atutem gości. Orkan grał swoje i rozprowadzał piłkę bardzo szeroko. Wraz z każdą upływającą minutą drużyna Macieja Brażuka budowała swoją przewagę. W 67 minucie rewelacyjnie zachował się Kacper Wróbel, który zdobył punkty.

Perłą w koronie ofensywy Orkana była akcja z 75 minuty. Krótko rozegrał piłkę Adrian Pętlak, który zamarkował dalekie podanie i niemal z rąk do rąk przekazał piłkę do wybiegającego Kacpra Wróbla. Ten minął rywali niczym pachołki na treningu i wleciał przed pole punktowe w ostatniej chwili podając do Petera Steenkampa. Niepilnowany lider punktowy Orkana dołożył kolejną cegiełkę do swojego dorobku i dał znak, że z pewnością wiosną powalczy jeszcze o odzyskanie pozycji lidera klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników Ekstraligi. Akcja godna stadionów świata. Ostatecznie Orkan wygrał z bonusem 42:5.

Niedzielny mecz miał jeszcze jednego bohatera. Kapitańską opaskę tego dnia założył Michał Gadomski, który w drużynie Orkana rozegrał swoje setne spotkanie. Nie zabrakło gratulacji, gromkiego "sto lat" i wyróżnienia w postaci pamiątkowej tabliczki.

Czas na zimową przerwę

Orkan zakończył ten rok domowym zwycięstwem. Czas na zasłużoną, niemal 5-miesięczną przerwę. Niektórych czekają zgrupowania reprezentacji, ale rywalizacja szczeblu Ekstraligi powróci dopiero w marcu 2024. Na uwagę z pewnością zasługuje postawa mistrza z minionego sezonu. Drużyna Budo 2011 z Aleksandrowa Łódzkiego wygrała zaledwie 2 razy i zajmuje przedostatnie miejsce. Na szczycie tabeli niepokonana Juvenia, która zebrała 41 punktów. Drugie miejsce zajmuje Ogniwo Sopot, które ma ich 37, a trzecie Orkan z dorobkiem 35 punktów. Juvenia rozegrała o mecz mniej.