RC Orkan w dreszczowcu przy Warszawskiej. Zdecydowała ostatnia minuta

19:22, 18.09.2022 B.S. Aktualizacja: 14:16, 19.09.2022

RC Orkan wyszedł zwycięsko z niedzielnego starcia z Lechią Gdańsk w ramach IV kolejki Ekstraligi. O wyniku zdecydowała ostatnia akcja meczu i celne kopnięcie Petera Steenkampa z karnego. Widowisko na Maracanie obejrzał komplet widzów, którzy wielkim entuzjazmem zareagowali na ostatni gwizdek arbitra i zwycięstwo rugbistów Macieja Brażuka 27:25. Młody Potar w Trzeciej Części Meczu zaprezentował nowy hymn drużyny.

RC Orkan do meczu IV kolejki przystępował po porażce ze Skrą w Warszawie. Celem drużyny było udowodnienie sobie i kibicom, że rugbiści Macieja Brażuka ciągle pozostają w grze o medale i finał w Sochaczewie. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ rywalem była ekipa, która w tym sezonie smaku porażki jeszcze nie zaznała.

[FOTORELACJA]11925[/FOTORELACJA]

Mecz świetnie rozpoczął się dla Orkana. Rugbiści Macieja Brażuka przyłożyli dwukrotnie w 4 i 8 minucie. Celnie kopnięcia Steenkampa sprawiły, że do 18 minuty gospodarze prowadzili 14:0. Lechia powoli dochodziła do głosu i zaznaczała swoją dominację w młynie i w aucie. Rzut karny i przyłożenie zmniejszyły przewagę Orkana. Do przerwy 14:10, co zwiastowało emocje w drugiej części gry.

W 60 minucie kolejny rzut karny pomógł Lechii zmniejszyć przewagę do rywala. Orkan odpowiedział tym samym 3 minuty później. W 68 minucie gospodarze przechwycili piłkę na własnej połowie, a Peter Steenkamp zanotował fenomenalny rajd pod pole punktowe Lechii. Do przyłożenia zabrakło niewiele. Gra przeniosła się na drugą stronę boiska, a rugbiści Lechii robili wszystko, by powstrzymać zapędy Orkana, który szukał luki w szczelnej obronie. Piłka po kilku próbach trafiła w końcu na lewe skrzydło do Jakuba Budnika, który przyłożył w 70 minucie na 24:13. Ostatnie 6 minut meczu zdecydowanie należało do Lechii Gdańsk, która 2 razy przyłożyła i raz podwyższyła. W 79 minucie wynik faworyzował gości, którzy wygrywali 1 punktem.

Na kłopoty Steenkamp

Przy jednopunktowym prowadzeniu Lechii sędzia podyktował rzut karny dla Orkana. Piłkę ustawił Peter Steenkamp. Publiczność zgromadzona na Maracanie wstała z miejsc i wybuchła oklaskami, gdy sędziowie podnieśli chorągiewki i zaliczyli punkty. Sędzia pozwolił jeszcze na wznowienie gry, ale ostatecznie to Orkan uciekł spod topora i cieszył się zwycięstwem 27:25. Takie rzeczy tylko w Ekstralidze!

- Spodziewałem się ciężkiego meczu, ale to, co działo się dziś na Maracanie, przerosło moje oczekiwania. Pierwsze minuty pokazały, że możemy wygrać i to za 5 punktów. Po kolejnych minutach widziałem, że przyjmujemy styl gry Lechii, a to nie był dobry pomysł. Rywale przyjechali do nas po 3 zwycięstwach. Świetnie grali w młynie, dobrze rozgrywali auty i budowali przewagę. To jest bardzo dobry zespół, ale najważniejsze, że to my wygraliśmy. A takie kopnięcie, jak to Petera z ostatniej minuty, nigdy nie jest proste -

- powiedział Maciej Brażuk, trener Orkana Sochaczew.

- Sam się zastanawiałem, czy po kopnięciu Petera jeszcze wznowimy grę, no i wznowiliśmy. Wolałbym, żebyśmy nie wznawiali jak już trafił. Najważniejsze jest zwycięstwo, bardzo trudne zwycięstwo. Dopisujemy sobie 4 punkty, choć trudny miał przebieg ten mecz. Będziemy musieli to spotkanie przeanalizować, bo zaczęliśmy dobrze, od dwóch szybkich przyłożeń. Wyglądało na to, że mamy mecz pod kontrolą, a potem jakoś się gra rozjechała. Lechia pokazała, że myśli o medalach w tym sezonie. Mam nadzieję, że jeszcze komuś urwą punkty -

- tłumaczy Dawid Plichta, zawodnik Orkana Sochaczew.

W Trzeciej Części Meczu nowy hymn Orkana zaprezentował Młody Potar.

W tym momencie w Ekstralidze nie ma już drużyny niepokonanej. Skra przegrała z Ogniwem, a Orkan zwycięsko wyszedł ze starcia z Lechią. Szykujmy się na sezon pełen emocjonujących meczów i ciekawych rozstrzygnięć. W pierwszy weekend października rugbiści Macieja Brażuka zagrają z Edach Budowlanymi Lublin.