15 października Zespół Szkół Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie obchodził dzień patrona. Było to świętowanie podwójne, ponieważ połączone z oficjalnym oddaniem do użytku nowego skrzydła budynku szkoły.
[FOTORELACJA]14753[/FOTORELACJA]
Uroczystość, jaka odbyła się w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, była dla wielu gości wydarzenia pierwszą okazją do obejrzenia nowo wybudowanego skrzydła. Społeczność szkolna długo czekała na poprawę warunków.
- Ogromnie się cieszymy. 23 lata mijają od połączenia chodakowskich szkół w jeden zespół i w zasadzie 23 lata oczekiwania na to, żebyśmy byli razem w jednym budynku. To piękny dzień. My już właściwie świętujemy półtora miesiąca, bo jesteśmy od 2 września w tej lokalizacji i przez ten czas zdążyliśmy odczuć komfort bycia razem –
- mówiła nam dyrektor placówki Hanna Bonecka.
Inwestycja, zrealizowana przez starostwo powiatowe w Sochaczewie została wsparta dofinansowaniem z Polskiego Ładu, stąd na uroczystości nie mogło zabraknąć posła Macieja Małeckiego. Pozostałe środki w kwocie ponad 2 mln zł powiat dołożył z własnego budżetu.
- Dwa i pół roku minęło od dnia, kiedy na ręce pani dyrektor i pani starosty miałem zaszczyt przekazywać promesę dotacji na ponad 7 mln zł na budowę tej części szkoły. Wszystko po to, żeby Iwaszkiewicz miał nową, godną siedzibę. To było marzenie wielu pokoleń uczniów wchodzących do tej szkoły, a dla mnie to był jeden z najważniejszych punktów w mojej pracy poselskiej i cieszę się, że dzisiaj nowa siedziba Iwaszkiewicza służy już młodzieży.
Głos zabrała także starosta Jolanta Gonta.
- My tę inwestycję zrealizowaliśmy po coś. My to zrobiliśmy po to, żeby stworzyć wam jak najlepsze warunki do nauki. Ja jutro będę wręczać 21 stypendiów za wyniki w nauce i mam nadzieję, że dzięki poprawie warunków nauczania, w przyszłym roku ta liczba stypendiów co najmniej się podwoi, co byłoby dla mnie wielką radością i zaszczytem.
Starosta Gonta wraz z wiceprzewodniczącym rady powiatu Janem Łopatą na ręce dyrekcji przekazali symboliczny, pamiątkowy klucz do budynku.
Na miejscu pojawił się też burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak, który nawiązał do swej działalności w charakterze przewodniczącego komisji oświaty w radzie powiatu minionej kadencji.
- Marzenia się spełniają, ale nie same. Marzenia się spełnia pracą i wiarą w to, ale przede wszystkim mocnym zaangażowaniem i współpracą. Samo to marzenie by się nie spełniło, sama ta szkoła by się nie wybudowała –
- podsumował burmistrz.
Podczas uroczystości dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Ksiądz Józef Staszewski poświęcił z kolei budynek i społeczność szkolną, po czym świętowanie przeniosło się do środka, gdzie uczniowie zaprezentowali część artystyczną.
- Hej, nareszcie mamy takie „och” i ach” –
- rozbrzmiał pierwszy utwór, nawiązując w ten sposób do nowo wybudowanego obiektu, a że uczniowie są szczęśliwi z inwestycji, przekonaliśmy się na własne uszy.
- No jest lepiej na pewno niż było, mamy więcej miejsca. To cieszy tym bardziej, że w Chodakowie mało rzeczy się dzieje, no to fajnie, że i tutaj udało się coś zrobić. Cieszą też nowe szafki na kluczyk, gdzie możemy trzymać książki –
- mówiły Maja i Kalina.
W podobnym tonie wypowiedziała się Ania z klasy V.
- Ja jestem bardzo zadowolona, że ta szkoła się tak rozwinęła, że młodsze klasy mają szafki, bo oni mają więcej książek, więcej nauki, więc fajnie, że pomyśleli o tym. Jest tak ładnie, schludnie, czysto. Łazienki też są takie bardziej nowoczesne. To jest na plus. Ja jestem tu ostatni rok i tym bardziej się cieszę, że załapałam się na tę rozbudowę, bo nasz rocznik zwykle omijają takie rzeczy. Poprzednio mieliśmy aż trzy budynki. Teraz mamy tylko ten i na alejkach, więc jest to duża wygoda.
Co istotne, na wydarzeniu poza przedstawicielami władz samorządowych, pojawili się też dyrektorzy placówek oświatowych prowadzonych przez starostwo powiatowe w Sochaczewie, ale też reprezentanci lokalnych służb: wojska, policji i straży pożarnej.
Podczas uroczystości w sposób szczególny przybliżono też sylwetkę Jarosława Iwaszkiewicza. Zespół szkół swego patrona zyskał równo 40 lat temu.
LOLA15:06, 15.10.2024
A poseł prosiaczek z PSLu jeszcze tym miastem/okręgiem się interesuje czy tylko chciał do koryta się dorwać i nic nie robić?
Stefcia 16:32, 15.10.2024
A tych dwoje to z DPS przyjechali?
ciekawy20:48, 15.10.2024
Czyżby poseł PIS zbierał fundusze na szkołą ????
Zenek11:31, 16.10.2024
Czy historyk Małecki słyszał, że Iwaszkiewicz był biseksualny ?
Ktoś. 21:46, 17.10.2024
Ciekawe co się stało z galerią fotografii absolwentów. PS. Pozdrawiam Maturzystów z rocznika 2001. To były czasy...
4 0
Kociej mordy się dostaje z powodu ciekawości...a potem tylko smakuje sucha karma z Kożuszki...moja sąsiadka tak dostała..kilka lat temu..tez ja takie rzeczy interesowały...