- Któregoś dnia przyszły do mnie pani Justyna i Pani Wioletta i powiedziały, panie dyrektorze, nasi uczniowie tak naprawdę nie wiedzą i nie rozumieją, czym było Powstanie Warszawskie. To prawda. Tak mocniej wspominamy to wydarzenie 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania, czyli w środku wakacji, kiedy wy wszyscy odpoczywacie. Panie nauczycielki zaproponowały przeprowadzenie projektu, który wciągnie was w wydarzenia sprzed 80 lat, pomoże zrozumieć, co się wtedy faktycznie działo, czym i jak żyli wasi rówieśnicy. I to się udało – mówił otwierając premierowy piknik wojskowy w Szkole Podstawowej nr 2 w Sochaczewie jej dyrektor Dariusz Kosiński.
[FOTORELACJA]14673[/FOTORELACJA]
Przygotowania do tego debiutanckiego projektu trwały rok. Wszystko stało się z inicjatywy i za sprawą dwóch nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sochaczewie: Justyny Miziołek i Wioletty Biernat. Obie panie postanowiły faktycznie przybliżyć uczniom Powstanie Warszawskie, organizując szereg wydarzeń pod hasłem „Powstańcy 44 – łączy nas pamięć”. Finałem projektu był piknik wojskowy, zorganizowany w szkole w piątek 27 września.
- Któregoś dnia przyszły do mnie pani Justyna i Pani Wioletta i powiedziały, panie dyrektorze, nasi uczniowie tak naprawdę nie wiedzą i nie rozumieją, czym było Powstanie Warszawskie. To prawda. Tak mocniej wspominamy to wydarzenie 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania, czyli w środku wakacji, kiedy wy wszyscy odpoczywacie. Panie nauczycielki zaproponowały przeprowadzenie projektu, który wciągnie was w wydarzenia sprzed 80 lat, pomoże zrozumieć, co się wtedy faktycznie działo, czym i jak żyli wasi rówieśnicy. I to się udało –
- mówił otwierając wydarzenie dyrektor szkoły Dariusz Kosiński.
W ramach projektu we wrześniu uczniowie wzięli też udział w rajdzie pieszym śladami powstania i w tematycznej grze miejskiej, do udziału w której zaproszono też uczniów innych szkół.
- Chyba śmiało możemy powiedzieć, że wszystko się udało i osiągnęłyśmy zamierzony cel. Faktycznie okazało się, że dzieci mało wiedzą na temat Powstania Warszawskiego, a teraz wiedzą już znacznie więcej. Cieszymy się z zaangażowania uczniów, ale też z pogody, która była dla nas tak łaskawa –
- mówią zgodnie Justyna Miziołek i Wioletta Biernat.
Piątkowy piknik zgromadził na boisku całą szkolną społeczność. O historyczne, edukacyjne atrakcje zadbało wojsko z Bielic (to również częstowało dzieci wojskową grochówką), Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz grupy rekonstrukcyjne. Nie mogło zabraknąć pokazów udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu sochaczewskich krwiodawców pod wodzą Marcina Tarnowskiego. A żeby było bardziej piknikowo, na dzieci czekała też oczywiście wata cukrowa.
Ostatnim punktem programu, punktualnie o godzinie W, czyli o 17.00, był koncert pod tytułem „Niezakazane piosenki” w wykonaniu uczniów szkoły i zespołu Patria.
Jak zapewnia dyrektor Dariusz Kosiński, projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Mok21:07, 27.09.2024
Mlodzi ludzie powinni sami dochodzic do prawdy..do roznych zrodel I Ja poznawac...a nauczycieli wskazywac zrodla ktore niosa te prawdy.....Mowi sie ze kazdy medal ma. Dwie strony...I po znac nalezy Obie strony tego medalu..Zainteresowac tych mlodych majacych apetyt na wiedze historyczna...niech docieraja fo zrodel niosacych te wiedze.Podawanie na tacy...nie rozbudza ciekawosci...czesto nawet rozleniwiaja umyslowo.
nielać_wody_oszustem22:20, 28.09.2024
Pańska wypowiedz świadczy o poważnych brakach w edukacji. No ale czego wymagać od wielbiciela kłamcy historycznego typu Zychowicz. Polecam poważnych historyków a nie psychola Zychowicza. Polecam podcasty Muzeum Historii Polski czy nawet Podcast Wojenne Historie ostatnio było mnóstwo o Powstaniu i o Borze Komorowskim oraz kto podjał decyzję i kto naciskał np pijanica Okulicki oraz o raporcie Montera o sowieckich czołgach na Pradze.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 2
na kilkanaście powstań tylko jedno zakończyło się sukcesem i teraz NIKT o nim nie pamięta, krótka wzmianka w podręcznikach (w grudniu kolejna rocznica) A warszawskie to jedno z najbardziej bezsensownych powstań, wywołane przez sowieckich agentów, którzy przekonali Bór-Komorowskiego, który nie miał uprawnień do wydania takiego rozkazu...po kilku godzinach ok g.20 1 sierpnia 80% młodych powstańców, którzy dostali rozkaz zdobycia broni gołymi rękoma zostało unicestwionych przez przygotowanych na powstanie Niemców !!! czym się chełpić? bez obiektywnej oceny nie można robić propagandy, żadnych celów politycznych nie osiągnięto (akcja Burza niczego nie nauczyła, ani na Wołyniu rozgromiona przez Niemców 27WDP a resztki zlikwidowane przez NKWD, ani w Wilnie, ani w Lwowie, a ni w Lublinie zawsze likwidacja przez NKWD) warto zapoznać się z innymi bardziej krytycznymi opiniami. Polecam Obłęd 44 Zychowicza