Studenci z amerykańskiego Kolegium Dartmouth pracowali na cmentarzu żydowskim w Sochaczewie. Odnowili część ogrodzenia i wykonali prace porządkowe.
[FOTORELACJA]14214[/FOTORELACJA]
Kolegium Dartmouth to założona w 1769 roku prestiżowa amerykańska uczelnia niepubliczna z Hanoveru w stanie New Hampshire. Jej patronem jest William Legge, hrabia Dartmouth.
Od wielu lat studenci kolegium przyjeżdżają do Polski. Poznają historię Żydów w naszym kraju i wykonują prace porządkowe na cmentarzach, w dawnych synagogach i w miejscach związanych z Zagładą.
W ubiegłym tygodniu 19 studentów i studentek odwiedziło Sochaczew. Towarzyszył im rabin Seth Linfield. Przez dwa dni młodzi ludzie pracowali na miejscowym cmentarzu żydowskim. Zajęli się przede wszystkim renowacją ogrodzenia, którego budowę na początku lat 90. sfinansowali żydowscy emigranci z Sochaczewa. Ogrodzenie od strony ul. Sierpniowej zostało oczyszczone z rdzy i pomalowane. Wolontariusze wykonali również podstawowe prace porządkowe.
Przyjazd został zorganizowany we współpracy z Fundacją Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego, która dodatkowo opłaciła koszt farby i narzędzi.
- Wszyscy mamy swój udział w żywym polskim dziedzictwie żydowskim i jesteśmy odpowiedzialni za jego zachowanie oraz przekazywanie dalej. Prace porządkowe na żydowskich cmentarzach są doskonałym przykładem jednego i drugiego” –
- stwierdziła Helise Lieberman, dyrektor Fundacji Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego.
Cmentarz żydowski w Sochaczewie powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1564 roku, kiedy w dokumentach lustracji miasta zapisano: „Kiedy kto umrze, tedy dawają od starego Żyda zmarłego gr 30, także i od Żydówki, a od małego Żydowięcia”. Jest to jeden z najstarszych w Polsce cmentarzy żydowskich, podobnie jak słynny cmentarz Remu na krakowskim Kazimierzu.
Od 2016 roku cmentarz jest własnością warszawskiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
- Fundacja posiada 154 cmentarze, 19 synagog i osiem domów przedpogrzebowych. Ich utrzymanie stanowi ogromne wyzwanie. Dlatego z wielką wdzięcznością przyjęliśmy tę propozycję wsparcia. Jestem przekonany, że kontynuacja współpracy z Fundacją Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego pozwoli na włączenie w analogiczne przedsięwzięcia na innych cmentarzach także młodzieży z Polski” -
- powiedział Piotr Puchta, dyrektor FODŻ.
3 0
Podoba mi się taka inicjatywa...młodzi ludzie poznają kraj Polskę...historie tego kraju...poznają ludzi w Polsce żyjących...to cenna inicjatywa.❤️👍
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz