Zamknij

Rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP, również z naszego powiatu

09:15, 13.02.2024 K.Ż Aktualizacja: 09:37, 13.02.2024
Skomentuj

Rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 188 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 253 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. W poniedziałek 12 lutego umowy z władzami gmin Mszczonów, Radziejowice, Rybno oraz prezesem OSP Michałów podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu wzięła udział Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Wsparcie dla trzech jednostek OSP z powiatu żyrardowskiego i jednej OSP z powiatu sochaczewskiego wyniosło 6,8 mln zł.

[FOTORELACJA]13530[/FOTORELACJA]

Kolejne dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie, w tym do gminy Rybno. Dzięki przekazanym funduszom uda się zakupić wozy strażackie. W poniedziałek 12 lutego w Mszczonowie odbyło się uroczyste podpisanie umów z beneficjentami.

Spotkanie rozpoczęło się od pewnej niespodzianki przygotowanej dla przybyłych gości. Mieli oni okazję do obejrzenia spektaklu według Olgierda Łukaszewicza, przedstawiającego fragmenty „Konstytucji dla Europy”. Prelekcję wygłosiła dr Beata Jurkiewicz, ekspertka Komisji Europejskiej.

Unijne środki pozwolą na zakup wozów strażackich dla OSP z całego województwa. W sumie subregion żyrardowski otrzyma 26,5 mln zł na zakup 16 wozów strażackich. Unijne wsparcie trafi dla trzech jednostek z powiatu żyrardowskiego i jednej OSP z powiatu sochaczewskiego, które otrzymają w sumie 6,8 mln zł na zakup czterech wozów strażackich.

- Realizujemy jeden z największych projektów wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Europie. Projekt zakłada dofinansowanie do zakupu 188 ciężkich i średnich samochodów pożarniczych dla jednostek, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Dziś podpisaliśmy cztery umowy. To wszystko są ciężkie samochody, które przekraczają swą wartością dwa miliony złotych. Dofinansowanie w tym przypadku wynosi 85 procent. Te pozyskane środki umożliwiają w ogóle gminą zakup takiego sprzętu. Rozmawiałem ze strażakami często są to pierwsze nowe samochody. I są z tego powodu szczęśliwi. To dofinansowanie w nasze bezpieczeństwo, bo to właśnie strażacy ochotnicy pojawią się jako pierwsi na miejscach wypadków i oni musza być odpowiednio wyposażeni –

- wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Wśród beneficjentów znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna z Rybna. Dzięki pozyskanym środkom już wkrótce jednostka wzbogaci się o nowy samochód. Jaki dokładnie wyjaśnia Mariusz Wożniak wiceprezes jednostki.

- Będzie to ciężki samochód pożarniczy, z pełnym nowym wyposażeniem, którego zawsze nam brakowało i był niedosyt. Dlatego bardzo się cieszymy, że pozyskaliśmy te środki i nowy sprzęt trafi do naszej jednostki. Wyjeżdżamy do różnych zdarzeń. Są wśród nich pożary, wypadki, lokalne zagrożenia. Nasz zakres jest więc ogromny. Jest ich dosyć dużo. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich ponad 70. Dlatego myślę, że bardzo nam się przyda ten sprzęt, który będziemy mieli niedługo. Ta inwestycja poprawi znacząco warunki naszej pracy, a także podniesie bezpieczeństwo naszej gminy jak i całego powiatu! Wszystkim zaangażowanym w pozyskanie środków na zakup nowego wozu bojowego jeszcze raz serdecznie dziękujemy -

 –- dodał Mariusz Wożniak, wiceprezes OSP Rybno.

Z pozyskanego dofinansowania cieszy się wójt Damian Jaworski.

- Dzięki pozyskanym środkom finansowym w kwocie 1 830 670,50 zł zostanie zakupiony nowy ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie. Całkowita wartość nowego ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczy wraz z pełnym wyposażeniem wyniesie około 2 155 000 zł. Dziękuję marszałkowi Adamowi Struzikowi oraz posłowi Mirosławowi Adamowi Orlińskiemu za przekazanie środków finansowych na zakup nowego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie. Dziękuję również Joannie Mijas za przygotowanie wniosku, dzięki któremu mogliśmy ubiegać się o środki finansowe. Podziękowania składam również druhnom i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie za zaangażowanie i pomoc w pozyskaniu dofinansowania –

- podsumowuje wójt Damian Jaworski.

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

RrrrrRrrrr

1 0

Nowy Pan daje ochłapy 11:16, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RomekRomek

0 0

A poseł PIS gdzie ???? 14:43, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MokMok

0 0

A poseł Tuska p. Orliński to gdzie? Ciągle śledzi Pakistańczyków po Sochaczewie ? 😥😥😥😥 15:20, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%