Zamknij

Nikola Gerasik stypendystką starosty sochaczewskiego

15:32, 28.11.2023 Starostwo Powiatowe w Sochaczewie Aktualizacja: 13:54, 29.11.2023
Skomentuj Starostwo Powiatowe w Sochaczewie Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu zakończył się 25 listopada koncertem laureatów w Żelazowej Woli. Wcześniej, w piątek 24 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie poznaliśmy najlepszych młodych pianistów tegorocznej edycji Festiwalu oraz wysłuchaliśmy ich muzyczne prezentacje.

Podczas piątkowej uroczystej gali poznaliśmy także stypendystę starosty sochaczewskiego, a to przyznawane jest corocznie najlepszemu uczestnikowi Festiwalu z terenu powiatu sochaczewskiego. Nagrodę, którą w tym roku otrzymała Nikola Gerasik wręczyła młodej pianistce Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Nikola jest uczennicą V klasy Szkoły Podstawowej w Kozłowie Biskupim.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu ze swoim bogatym dorobkiem, tradycją, profesjonalizmem stanowi od 30 lat kulturalną wizytówkę Ziemi Sochaczewskie, goszcząc młodych, zdolnych pianistów z Polski, ale także odległych zakątków Europy. To jedna z bardziej uznawanych, prestiżowych imprez, promujących muzykę klasyczną. O tym, jak ogromnym cieszy się powodzeniem może świadczyć liczba uczestników i międzynarodowa obsada jury. W tym roku muzyczne wydarzenie trwało w dniach 21-25 listopada, zgłoszono do konkursu niespełna 60 uczestników z Polski i zagranicy.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń, organizowanych na terenie Mazowsza i naszego powiatu. Niewątpliwie to muzyczne przedsięwzięcie stanowi promocję młodych i utalentowanych pianistów a tym samym rozsławia ziemię sochaczewską nie tylko w kraju.

Zgłoszenia napłynęły z Polski, ale i zagranicy. W tym roku w jury zasiedli: Luisa Grillo (Włochy), Kathryn Page (Wielka Brytania), Dorian Leljak (Serbia) oraz Karol Radziwonowicz (Polska).

Młodym laureatom Festiwalu pogratulowała osobiście Jolanta Gonta, która reprezentowała samorząd powiatowy podczas finałowego koncertu w Szkole Muzycznej. - Gratuluję wszystkim laureatom. Jest mi niezmiernie miło, iż tegoroczna stypendystka starosty sochaczewskiego została także doceniona oraz wyróżniona przez profesjonalne zagraniczne jury Festiwalu. Cieszę się, że mamy tak zdolną, utalentowaną muzycznie młodzież. Gratuluję talentu, muzycznej wrażliwości i pasji, bez której nie byłoby takich efektów – mówiła starosta. Jednocześnie podkreśliła, że nie byłoby tych wyników, gdyby nie pomoc i wsparcie rodziców oraz nauczycieli. Starosta wskazała, iż samorząd powiatowy chętnie wspiera takie właśnie przedsięwzięcia muzyczne, które promują naszą ziemie sochaczewską, a przy tym wpływają na rozwój i talent muzyczny młodych pianistów, którzy być może za parę lat będą występować na największych scenach muzycznych w świecie, czego im serdecznie życzyła.

Wśród gości koncertu laureatów obok starosty Jolanty Gonta obecny był również Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa a także rodzice i nauczyciele młodych wykonawców oraz grono przyjaciół placówki i wielbicieli muzyki Chopina i Bacha.

Laureaci otrzymali nagrody, dyplomy, nagrody specjalne. Dodatkowym wyróżnieniem dla nich była możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na finałowej sobotniej gali oraz w koncercie organizowanym następnego dnia, w niedzielę, 25 listopada w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

 

(Starostwo Powiatowe w Sochaczewie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%