Zamknij

Kościół w Guzowie otwarty, na miejscu tłumy wiernych

14:29, 08.10.2023 JL Aktualizacja: 15:40, 09.10.2023
Skomentuj
reo

W niedzielę 8 października dokonano konsekracji nowej świątyni w Guzowie. Tym samym ziściło się marzenie rodziny Sobańskich, właścicieli pałacu w Guzowie, którzy z myślą o budowie kościoła dla wiernych nosili się już w połowie XIX wieku. Z uwagi na brak zgody władz carskich, hrabia Feliks Sobański wybudował przypałacową kaplicę, z jakiej wierni korzystali do dziś (i w mniejszym zakresie, ale jednak, będą korzystać w przyszłości, co wielokrotnie podkreślał Michał Sobański, który wypełnił symboliczny testament przodka, fundując nową świątynię).

[FOTORELACJA]12930[/FOTORELACJA]

[FOTORELACJA]12717[/FOTORELACJA]

Dzisiejsze uroczystości w Guzowie miały bardzo podniosły charakter. Wzięło w nich udział wielu duchownych na czele z księdzem biskupem Franciszkiem Dziubą, przedstawicieli rządu i samorządów lokalnych, a także samych wiernych z gminy Wiskitki, ale też z Sochaczewa, Żyrardowa czy Łowicza.

Uroczystości rozpoczęto w przypałacowej kaplicy w Guzowie, a następnie procesja z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ruszyła do nowej świątyni. Na miejscu odbyło się symboliczne przekazanie klucza księdzu biskupowi przez komitet budowy kościoła, w skład którego wszedł m.in. hrabia Michał Sobański, główny fundator. Biskup przekazał klucz proboszczowi parafii, księdzu Robertowi Sumińskiemu, a ten otworzył wrota świątyni. W dalszej części uroczystości dokonano wmurowania w ścianę kamienia węgielnego. Głos zabrał hrabia Michał Sobański.

- Przyszło nam czekać prawie 130 lat, by myśl, którą kierował się mój przodek Feliks Sobański, zmaterializowała się w postaci nowego kościoła. Trudno mi mówić o budowie tej świątyni z dystansem, ponieważ mam nieoparte uczucie, że wybudowanie jej było mi zapisane. Kiedy w 1892 roku mój trzykrotny pradziad - Feliks Sobański rozpoczynał budowę kaplicy pałacowej, oznajmił wolę ozdobienia wybudowanych przez siebie obiektów kościelnych i charytatywnych fragmentami modlitwy „Ojcze nasz” (...) -

- mówił hrabia Michał Sobański.

I tak fragment „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje” - znajduje się na fasadzie kaplicy pałacowej w Guzowie, „Przyjdź królestwo Twoje” - na fasadzie kościoła w Bartnikach”, "Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi” - na ścianie szpitalika w Guzowie, „chleba naszego powszedniego” - na ścianie oficyny pałacu Sobańskich w Al. Ujazdowskich, „I nie wódź nas na pokuszenie” - na ścianie szkoły dla dzieci z rodzin robotniczych przy ul. Śniadeckich w Warszawie.

- Brak jedynie fragmentu „ I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Czy tego fragmentu nie udało mi się odnaleźć, czy czekał na mnie - tego nie wiem. Wiem natomiast, że jak żaden inny oddaje w pełni to, do czego powinienem dążyć po niesłusznie spędzonych siedmiu miesiącach w więzieniu półtora roku temu, a jednocześnie fragment ten wypełnia ideę mojego przodka. Jednocześnie fragment ten stanowi wotum mojej rodziny w setną rocznicę odzyskania przez RP niepodległości i potwierdza przywiązanie nas wszystkich do wiary katolickiej -

- mówił fundator.

Wspomniany fragment znajduje się w kościele tuż nad wejściem.

Po przemówieniach przyszedł czas na dalsze obrzędy, w tym namaszczenie ołtarza i ścian świątyni, a także okadzenie wnętrza. Po części oficjalnej zaplanowano wspólny poczęstunek i występ zespołu Jerycho.

Co warte podkreślenia, kościół jest pełen symboli. Jego bryła opiera się na założeniu dwóch bram - pierwszej - Matki Boskiej, wprowadzającej wiernych do świątyni i drugiej - bramy Chrystusa, wieńczącej wnętrze świątyni, nawiązującej do słów Zbawiciela „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Ołtarz składa się z rzeźby włoskiego artysty Giuseppe Gambogiego (1862-1938) „Najświętsze Serce Jezusa”, przekazanej przez fundatora. Powyżej umieszczono krzyż przeniesiony z pałacowej kaplicy, co ma stanowić symboliczne połączenie obydwu świątyń. Dodatkowo w suficie wbudowano świetlik z krzyżem trynitarzy (zakonu, którego współzałożycielem był Felix de Valois - patron rodu Łubieńskich i Sobańskich, pod którego wezwaniem funkcjonuje pałacowa kaplica).

W świątyni umieszczono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. O wyjątkowości wystroju świadczy m.in. unikatowa droga krzyżowa, wykonana z ceramiki, a zaprojektowana i namalowana przez Elżbietę Radziwiłł.

- To wydarzenie rangi historycznej. Inicjatywa była oddolna, należała do pana Michała Sobańskiego, ale w całym planie także gmina Wiskitki miała swój udział, bowiem przekazaliśmy działkę pod budowę kościoła. Cieszę się, że udało się nam dojść do porozumienia z parafianami, którzy zrozumieli, że nowy kościół z większą powierzchnią dla tej miejscowości był bardzo potrzebny.

- mówił burmistrz Wiskitek Rafał Mitura.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KlerKler

1 1

Za miliony a skromne... 15:47, 08.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KamilWKamilW

1 1

Gdzie te tłumy, ja tam widzę polityczków, wynajętą orkiestrę, ministrantów i darmozjadów w sutannach. Plus kilka mocherowych wyznawców. 20:52, 08.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zenek do KAMILAZenek do KAMILA

1 0

Kamilku ,Rozumiem że piszesz darmozjadów w sutannach to fakt wiara traci na sile i nawet jako wierzący praktykujący przyznam Ci to że to niestety sami duchowni są temu winni , jeśli chodzi o polityków to widzę dwóch jeden szczebla wysokiego drugi niższego .Pytanie moje nasuwa sie jedno ,a gdzie są politycy Platformy Psl tego Redaktorka Hołowni bo on dziennikarz katolicki (teraz antykatolik)Którzy też utożsamiają sie z Kościołem (TUSK nawet jak miał zostac premierem to ślub kościelny wziął) Nitrasa bym sie tu nie spodziewał ,chyba że z PILNIKIEM do piłowania ,gdzie jest Psl które od powstania było w parze z Kościołem ,ale ich też trzeba zrozumieć jak oni mają sie z Kosciołem jednac jak do wyborów europarlamentarnych poszli razem w koalicji z tymi co walcza z Kościołem ,popierających LGBT i inne nienormalności . 10:04, 09.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

1 1

To bardziej witali posła PIS , czy biskupa ??? 13:42, 09.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%