Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie w tym roku świętuje jubileusz 15-lecia działalności. Z tej okazji stowarzyszenie przygotowało dla swoich członków szereg atrakcji, niektóre będą zupełną nowością.
- W tym roku mamy obchody 15-lecia istnienia, patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. W ramach obchodów organizujemy szereg atrakcji, tj. wykłady. Nie byle jakie, bo są wykłady, bo do współpracy specjalistów z Polskiej Akademii Nauk. Współpracujemy też z innymi instytucjami, chociażby Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tematyka jest różnorodna - mamy historię sztuki, wykłady z zakresu medycyny prowadzone przez dr Ewę Kuchowicz, wykłady z dr Wojciechem Ejsmondem z Uniwersytetu Warszawskiego, z dr Roksaną Maćkowską z Muzeum Ziemi w Warszawie -
- mówi prezes UTW Sochaczew Jadwiga Urbaniak.
Wykłady odbywają się w poniedziałki o 11.00 w sali konferencyjnej kramnic miejskich. Skorzystać z nich mogą wszyscy zainteresowani, także spoza UTW. Wstęp jest bezpłatny.
UTW to jednak nie tylko wykłady. W ramach obchodów podjęto nowe tematy, tj. szydełkowanie, z którym członków stowarzyszenia zaznajamia Nika Czubak-Wrońska czy planszówki, które także odbywają się przy współpracy z nią. Nowością był turniej brydża sportowego o puchar burmistrza, jaki odbył się 26 marca. Wzięły w nim udział pary z Sochaczewa, Łowicza czy Płocka. Nowością są też wycieczki krajoznawcze.
Kalendarz UTW jest już praktycznie wypełniony na cały rok. Najbliższe większe wydarzenie w ramach obchodów to wystawa twórczości słuchaczy, jaka odbędzie się 20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie, gdzie zostaną zaprezentowane prace malarskie, rękodzieło i fotografia. 12 maja odbędzie się gala jubileuszowa, zaś 14 czerwca spływ kajakowy i udział w wydarzeniach miejskich, poczynając od Dnia Dziecka. Na inaugurację roku akademickiego w październiku stowarzyszenie przygotowuje się do wydania monografii o początkach UTW i jego działalności.
Obecnie UTW Sochaczew liczy ok 120 – 130 osób. Chętnym do wstąpienia w jego szeregi przypominamy, że aby to uczynić, trzeba mieć przynajmniej 50 lat. O tym, że warto, świadczą nie tylko jubileuszowe wydarzenia i nowości, ale też mnogość stałych zajęć, w tym gimnastyka, basen, Dyskusyjny Klub Książki, lektoraty języków obcych – angielski, niemiecki i rosyjski, rękodzieło i malarstwo. W planach także zajęcia z komputerami.
0 0
Oprócz odpowiedniego wieku - ''członkiem Stowarzyszenia może zostać każda osoba starsza, mając ukończoną co najmniej szkołę średnią'' - to fragment Statutu Stowarzyszenia.