Zamknij
REKLAMA

Iłów: uczczono okrągłą rocznicę powstania styczniowego

14.25, 23.01.2023 Wanda Dragan Aktualizacja: 09.05, 24.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W bieżącym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Było to jedno z największych powstań narodowych. Bitwy pomiędzy powstańcami i Moskalami odbywały się w niemal każdym powiecie, stąd na terenie Mazowsza znajduje się wiele upamiętnień tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Za udział w Powstaniu wielu Polaków zostało więzionych i zesłanych na katorgę na Syberię, gdzie spędzili wiele lat. Tylko niewielu Sybiraków przeżyło to zesłanie i doczekało się wolnej Polski. W trakcie Powstania Tymczasowy Rząd Narodowy, podpisując dokumenty, używał pieczęci składającej się z 3 herbów: Polski, Litwy i Ukrainy. 

[FOTORELACJA]12213[/FOTORELACJA]

Tę ważną dla Polaków rocznicę uczczono w wielu miejscowościach naszego kraju. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa zorganizowały uroczystość patriotyczną w Słubicach, gdzie znajduje się Kopiec Powstańców Styczniowych, upamiętniający bohaterskie walki powstańcze opisywane jako walki pod Iłowem i Zyckiem. Głównym organizatorem uroczystości oraz prowadzącym był miejscowy historyk – Sławomir Ambroziak. Uroczystość rozpoczęła Msza święta odprawiana przez  księdza infułata prof.dr hab. Wojciecha Góralskiego, który wygłosił również homilię nawiązującą do bohaterskich wydarzeń Powstania Styczniowego. Następnie uczestnicy w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, strażaków ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Słubice ze sztaandarami, przeszli pod Kopiec Powstańców Styczniowych. Tu, w malowniczej scenerii leśnej, z palącymi się ogniskami, kwaterą rannego powstańca, zgromadziliśmy się wokół kpca z tablicą pamiatkową. Po odegraniu Hymnu Państwowego i modlitwie został odczytany Apel Poległych. Kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku Katarzyna Stołoska przedstawiła krótki rys historyczny walk powstańczych, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Mazowsza, w tym Słubic i Iłowa. Po oddaniu salw honorowych nastąpiło składanie kwiatów i zniczy przez delegacje wojska, strażaków, władze samorządowe, stowarzyszenia oraz indywidualnych mieszkańców.

Po zakończonej uroczystości organizatorzy zaprosili na grochówkę wojskową.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom niedzielnej uroczystości, w tym szczególnie dowódcy IX Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych płk.dypl. dr inż. Piotrowi Waniek, jak również księdzu prof. dr hab. Wojciechowi Góralskiemu, druhom strażakom, przedstawicielom władz samorządowych oraz organizacji społecznych, jak również mieszkańcom okolicznych miejscowości.

W okresie letnim organizowane będą kolejne uroczystości, tym razem w Iłowie, nawiązujące do osób i zdarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym. Na te uroczystości już teraz zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

(Wanda Dragan)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

CiekawyCiekawy

3 1

A poseł PIS gdzie ??? 17:39, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FeliksFeliks

3 1

I Wójta nie ma i radnej spod wału .,co to za impreza?
ale ważne że grochówka była. 19:13, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SlubiceSlubice

0 0

tytuł wprowadza w błąd - imprezka była w Słubicach a nie w Iłowie. 00:32, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SamochwałaSamochwała

0 0

Samouwielbienie autorki. Autorka wielbi i pochwala samą siebie 🤣 06:38, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

uczestnikuczestnik

1 0

Proponuję zorganizować podobną uroczystość, wtedy podyskutujemy. 19:29, 24.01.2023


SłubiceSłubice

0 0

Słubice to nie Iłów !!!!! 00:15, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%