Zamknij

Szkoła w Szymanowie i Teresiński Ośrodek Kultury do termomodernizacji

12:49, 23.01.2023 JL Aktualizacja: 11:13, 24.01.2023
Skomentuj

Dziś w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie podpisano umowę o dofinansowanie na termomodernizację dwóch budynków użyteczności publicznej w gminie Teresin – wspomnianej już szkoły oraz Teresińskiego Ośrodka Kultury.

[FOTORELACJA]12210[/FOTORELACJA]

Uczniowie SP w Szymanowie mieli okazję wziąć dziś udział w nietypowej lekcji ekologii, której udzielił im marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jego wizyta w placówce była nieprzypadkowa, bowiem związana z dofinansowaniem, jakie trafiło do szkoły oraz do Teresińskiego Ośrodka Kultury na termomodernizację tych dwóch obiektów. Dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

- Walczymy z ociepleniem klimatu, ze zmianami klimatycznymi, z nadmierną emisją gazów cieplarnianych i wpisuje się to w naszą politykę na Mazowszu, politykę unijną i globalną. Dzięki termomodernizacji uzyskujemy efekty w postaci zmniejszenia zużycia opału, co przekłada się na oszczędności i jest szczególnie ważne w czasach wszechobecnej drożyzny. Cieszę się, że mogliśmy dziś podpisać te umowy i porozmawiać o ekologii z młodym pokoleniem –

- powiedział dla tusochaczew.pl marszałek Adam Struzik. Rzeczywiście wystąpienie marszałka, jak i wiceprzewodniczących sejmiku mazowieckiego Adama Orlińskiego i Marcina Podsędka w dużej mierze skierowane było właśnie do uczniów, którzy żywo reagowali i odpowiadali na stawiane im pytania dotyczące ekologii i nie tylko.

W podpisaniu umów udział wziął wójt gminy Teresin Marek Olechowski:

- Koszt termomodernizacji w Szymanowie to przeszło 3,5 mln zł, a w Teresińskim Ośrodku Kultury - 400 tys. zł. W szkole zakres prac jest znacznie większy, zgodny z potrzebami. Dotyczy wymiany okien, dachu, docieplenia budynku i wymiany instalacji grzewczych i wodnych. W przyszłości będziemy chcieli dokonać termomodernizacji w SP w Paprotni i mamy nadzieję wykonać ją, tak jak w tym przypadku, przy okazji pojawiających się środków.

Jak powiedziała nam kierowniczka zespołu do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych w gminie Teresin Julita Kowalska, pierwotny projekt zakładał termomodernizację czterech obiektów, a nie dwóch, ale z uwagi na rosnące ceny, konieczne było okrojenie wniosku. W ten sposób na termomodernizację muszą jeszcze poczekać wspomniana już szkoła w Paprotni, a także szkoła w Budkach Piaseckich.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Ola laaaOla laaa

0 0

"Walczymy z ociepleniem klimatu..."
a 500 m za szkołą za chwilę powstanie mega lotnisko i jakoś tu nikt nie widzi problemu... Gdzie normy hałasu i zanieczyszczenia środowiska będą przekroczone 24/24!!! 12:05, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zaciekawionazaciekawiona

0 0

A tyn wielki z brodą to kto? 15:22, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawyCiekawy

1 0

To poseł PIS na zdjęcia się nie załapał ??? 17:39, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%