Pierwsze partie węgla dojechały do gminy Sochaczew. Na razie to tylko ekogroszek i nie ma go, mówiąc eufemistycznie, zbyt wiele. No, ale coś jest. Preferencyjna sprzedaż mieszkańcom paliwa rozlokowanego w czterech punktach sprzedaży ruszy w środę 14 grudnia.
Wyczekany węgiel, a w zasadzie niewielka jego część dotarła do gminy Sochaczew. To surowiec pochodzący z polskich kopalń, z certyfikatami potwierdzającymi jego jakość, które mieszkańcy mogą zobaczyć na stronie Urzędu Gminy, jak również w czterech wyznaczonych punktach dystrybucji. Ustalona cena węgla wynosi 1850 złotych za tonę i nie obejmuje workowania ani transportu.
Sprzedaż rusza w środę 14 grudnia. Mieszkańcy będą odbierać węgiel zgodnie z datą wpływu wniosku o jego zakup, po zawiadomieniu przez Urząd Gminy i po opłaceniu faktury (na co są dwa dni robocze) – jeśli opłata nie nastąpi, mieszkaniec wędruje na koniec kolejki.
Początkowo gmina zakładała, że mieszkańcy będą mogli odbierać węgiel z punktu najbliżej miejsca ich zamieszkania, z uwagi jednak na czas i formę dowozu węgla, na co gmina nie ma wpływu, takiej możliwości nie będzie – to samorząd wskaże, z którego punktu należy odebrać surowiec.
Niestety, tak jak w innych gminach, również tutaj zbyt wiele węgla nie dowieziono.
- Na chwilę obecną otrzymaliśmy trzy dostawy, jest to około 78 ton ekogroszku. Oznacza to, że mamy paliwo dla około 50 wnioskodawców. Czekamy jeszcze na orzech kostkę i mamy zapewnienia, że surowiec będzie dostarczany sukcesywnie –
- informuje Monika Haber z Urzędu Gminy.
Zapotrzebowanie zgłoszone przez gminę Sochaczew opiewało na 2600 ton, tymczasem przyznano jej 1023 tony. Co więcej, niemal 90 procent „zamówionego” przez gminę surowca stanowił ekogroszek, a ma dostać z PGG zaledwie 360 ton tego paliwa.
Przypominamy, że nabór wniosków o sprzedaż węgla trwa do końca roku. Na dzień dzisiejszy wpłynęło ich 950.
5 0
a do tego czasu ludzie niech schronią się przed mrozem w siedzibie gminy, starostwa lub mieszkaniach wice-ministranta