Gdy występują opady śniegu lub przymrozek spowoduje tzw. szklankę na drogach, do pracy przystępują pracownicy Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jednocześnie za usuwanie śniegu zabierają się ekipy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg zarządzanych przez powiat, marszałka i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Tej zimy o odśnieżanie 116,7 km sochaczewskich ulic zadba Zakład Komunikacji Miejskiej. Gdy sypnie śnieg wykonawca jest zobowiązany pełnić całodobowy dyżur oraz posiadać w pełnej gotowości sprzęt specjalistyczny i pomocniczy. Pojazdy mają rozpocząć pracę najpóźniej w ciągu godziny od wystąpienia opadów. Na tegoroczną akcję zima odłożono 130 tys. zł.
Trzy standardy odśnieżania
Miejskie drogi podzielone są na trzy standardy utrzymania. W najwyższym II standardzie utrzymywane ma być szesnaście głównych ulic o długości 11,8 km, to jest: 1 Maja, 15 Sierpnia, Licealna, Łowicka, Łuszczewskich, Ułanów Jazłowieckich, Olimpijska, Płocka, Pokoju, Reymonta, prezydenta Kaczorowskiego, Toruńska, Traugutta, Wąska, Warszawska i Żeromskiego. W III standardzie utrzymywane będzie 214 ulic o długości 79,1 km, a w IV 73 ulice o łącznej długości 25,9 km.
Przystanki, strefa i parkingi
ZKM ma dbać też o czystość na przystankach, sprzątać parkingi przy ul. Targowej, przy kościele w Trojanowie i plac „Parkuj i jedź” przy wieży ciśnień. Zlecono mu też oczyszczanie ważnych dróg wewnętrznych m.in. w rejonie ul. Niemcewicza, Fabrycznej, Grunwaldzkiej, Staszica (obok okrąglaka), wokół bloków przy Gawłowskiej. Odśnieżone mają być też dojazdy do kotłowni. Oprócz ZKM za zimowe utrzymanie wybranych fragmentów miasta odpowiada Zakład Gospodarki Komunalnej oczyszczający ze śniegu chodniki w pasach drogowych i parkach.
Trzech pozostałych zarządców
Na terenie miasta znajdują się drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, dlatego uwagi dotyczące zimowego utrzymania należy zgłaszać do odpowiedniego zarządcy. W przypadku dróg w zarządzie miasta należy dzwonić pod całodobowy telefon dyżurnego ZKM (46) 862-99-27.
Drogę krajową na terenie miasta, którą zarządza GDDKiA, mamy tylko jedną, jest nią obwodnica.
Z kolei drogi wojewódzkie to ul. Wyszogrodzka, Chodakowska, Chopina, al. 600-lecia, Piłsudskiego, Żyrardowska, 15 Sierpnia (na odcinku od obwodnicy do granic miasta w dzielnicy Malesin). Od 7.00 do 23.00 uwagi można zgłaszać pracownikom firmy Abramss, opowiadającej za odśnieżanie tych dróg, pod numerami telefonów 698-660-328 lub 882-016-178. Po 23.00 można dzwonić pod numer 692-462-720.
Drogi powiatowe na terenie miasta mają 19,4 km długości. To siedemnaście ulic: Towarowa, Okrzei, Sienkiewicza, Botaniczna, Boryszewska, Inżynierska, Ziemowita, Staszica, Trojanowska, Młynarska, Łąkowa, Mostowa, Brukowa, Gawłowska, Księcia Janusza, Głowackiego i Lubiejewska (do obwodnicy). Dyżurny ruchu w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sochaczewie, tel. 862-25-68, pełni dyżur w dni robocze od 7.00 do 15.00. Po godzinie 15.00 oraz w soboty, niedziele i święta pod tym samym numerem telefonu pełnione są całodobowe dyżury – ale tylko wtedy, gdy wystąpią szczególnie trudne warunki na drogach.
daw
Korek09:38, 25.11.2022
Ludzie nie musza mieć wiedzy kto za jaka ulice odpowiada ,to jest obowiązek urzędu miasta reagować i zgłaszać odpowiednim służbom problem jeśli takowy istnieje!
KKK09:59, 25.11.2022
Czy ktoś za coś odpowiada,po wypadku dopiero się mówi,że kierowca źle jechał,opon nie wymienił,a ulicę,drogi śliskie są,aż śnieg przestanie padać.
PoLaK10:41, 25.11.2022
KKK - z tego co mi wiadomo, a prawko mam ok 30 lat i tyleż samo prowadzę pojazdy mechaniczne, to od dłuższego już czasu normalny i uczciwy ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania jeśli ulegniesz wypadkowi bez względu na to czyja wina jeśli w zimowych warunkach nie masz opon zimowych. Nie ma nakazu dziś, czy obowiązku jak wolisz, ale rozsądku mieć odrobinę nie zaszkodzi a każdy kto choć troszkę lubi czytać gdzieś przeczytał, że letnia opona nawet z górnej półki w temperaturze poniżej 7 stopi Celsjusza znacznie traci swoje właściwości jezdne i wtedy należałoby mieć nałożone tzw. zimóweczki . Jak będziesz w zimie chodził w trampkach to tez nogi przemrozisz - w zimie też nie chodzisz w tiszercie tylko zakładasz kurtkę zimową ! a przecież nikt ci nie nakazuje zakładać butów zimowych czapki, rękawic i kurtki.
.KKK11:34, 25.11.2022
Człowieku opony już wymienione,a nie daj Boże ślizgawki,też mam 30 lat prawo jazdy ,jestem ostrożny i jak na razie bez problemów,trzeba samemu się pilnować, pozdrawiam POLAKA.
gość14:35, 25.11.2022
Która ulica do kogo należy napisaliście, a teraz napiszcie do kogo należy dbanie o chodniki. Chcę się dowiedzieć kto odpowiada za sprzątanie i odśnieżanie zimą za chodnik przy ulicy Piłsudskiego od ulicy Reymonta do ulicy Warszawskiej. Na tym odcinku sprzątanie należy do rzadkości, a odśnieżania to ten chodnik raczej nie pamięta. Najbardziej zadbaną i czystą ulicą w całym mieście jest ulica Olimpijska. Brawo!
KatarzynaP15:05, 25.11.2022
Za dużo pomyj wylało się na burmistrza. Wszystko przyjmował na klatę, ale czas przedstawić mieszkańcom kto za co odpowiada. Od siebie - dziękuję za informację.
śwe19:08, 26.11.2022
od kiedy prawda i uczciwa ocena to pomyje usłużna trollico zadłużacza miasta.
mixer14:48, 28.11.2022
jak to mówią w TV- *zawieje i zamiecie*- to do TV pretensje
4 8
Ale wiedzieć ci nie zaszkodzi, a jeśli nie chcesz wiedzieć i nie interesuje cię to to nie pisz - ludzie, tylko napisz sam za siebie koreczku