Zamknij

Młodzieszyn: Józef Piłsudski na obchodach Święta Niepodległości

10:23, 14.11.2022 Aktualizacja: 13:29, 14.11.2022
foto UG Młodzieszyn foto UG Młodzieszyn

Niepodległość dla Polaków oznacza wolność, a wolność jest bezcenna. Polska tą wolność odzyskała po 123 latach zaborów i z wielką dumą, my Polacy świętowaliśmy ją po raz 104.

[FOTORELACJA]12071[/FOTORELACJA]

Co roku 11 listopada mieszkańcy gminy Młodzieszyn świętują ten wyjątkowy dzień, w tym roku nie mogło być inaczej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, gdzie w kościele w Młodzieszynie samorząd reprezentowała Sekretarz Gminy Anna Sobieraj, a w Kamionie Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Makowski.

Następnie zostały otwarte wystawy niepodległościowe w Bibliotece w Młodzieszynie, jej Filii w Kamionie i w GOK oraz odbyły się warsztaty z robienia kotylionów. O godz. 14:30 Monika Pietrzyk Wójt Gminy Młodzieszyn, wspólnie z Katarzyną Jasińską dyrektor GOK oraz Danielem Janiakiem dyrektorem Biblioteki w asyście zuchów i harcerzy złożyli kwiaty przed Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce o wolność Ojczyzny. Wójt Monika Pietrzyk, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Sławomirem Makowskim złożyli kwiaty również w innych miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie Gminy.

Kolejnym punktem świętowania było układanie polskiej flagi ze zniczy, czym zajęły się zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowej Gromady” i harcerze z 66. Drużyny Harcerskiej „Knieje”.

Wyjątkowy charakter tegorocznym obchodom Święta Niepodległości nadała wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został przywieziony na ziemie młodzieszyńskie dorożką. Mieszkańcy przywitali Marszałka wielkimi brawami a w tle słychać było pieśń „Pierwsza kadrowa”, graną na trąbce przez Szymona Wiśniewskiego. Był to bardzo podniosły i wzruszający moment, który na długo zostanie w pamięci naszych mieszkańców. Po oficjalnych powitaniach mieszkańcy mieli okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Józefem Piłsudskim.

Na zakończenie wspólnego świętowania Wójt Monika Pietrzyk zaprosiła mieszkańców na ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Dziękujemy mieszkańcom za wspólnie spędzony dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

Bardzo dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: ks. proboszczowi z Młodzieszyna Janowi Rawie, ks. proboszczowi z Kamiona Sylwestrowi Łajszczakowi, zuchom i harcerzom wraz z opiekunami Beatą Ciurą, Elżbietą Boczkowską i Agnieszka Pytkowską, pracownikom Biblioteki oraz GOK-u, Sebastianowi Żakowskiemu, Bogusławowi Ksynie, Szymonowi Wiśniewskiemu, druhom OSP z terenu gminy Młodzieszyn oraz Policji. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Mirosława Szczubełka który wcielił się w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego.

(UG Młodzieszyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%