Zamknij

Uroczystości przy grobie nieznanego żołnierza w Kromnowie z dużą frekwencją

19:12, 11.09.2022 Aktualizacja: 22:02, 11.09.2022
Skomentuj

Jak co roku w Kromnowie przy leśnej mogile nieznanego żołnierza, poległego w 1939 roku, spotkali się mieszkańcy gminy Brochów i zaproszeni goście, by oddać hołd tym, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

[FOTORELACJA]11902[/FOTORELACJA]

Od lat w Kromnowie przy grobie nieznanego żołnierza odbywają się uroczystości, których duchem sprawczym jest sołtys Kromnowa i Gorzewnicy Sławomir Jaczyński. Zapytaliśmy go o początki tego wydarzenia:

- Kiedy chodziłem do tutejszej szkoły, przyszła do nas taka młoda nauczycielka. Ona zachęcała nas do tego, byśmy dbali o tę mogiłę. Robiliśmy kwiaty z papieru, paliliśmy znicze. Później szkołę zlikwidowano, a pani nauczycielka przeszła do innej placówki. Nie przeszkodziło to jednak w dalszym dbaniu o to miejsce. Nie było tu wtedy odprawianych mszy św. Zaczęliśmy to robić od 2012 roku.

Mszę w intencji poległych żołnierzy odprawił proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie ks. Paweł Olszewski, który w pierwszych słowach nawiązał do historii:

- W bitwie nad Bzurą nasi żołnierze zaskoczyli wroga swą mobilnością, siłą uderzenia i poświęceniem. Wielu z nich zginęło na naszej ziemi. Chcemy oddać im cześć i chwałę.

Kilka lat temu z inicjatywy sołtysa przy leśnej mogile ustawiono na stałe ławki. Dziś całkowicie się wypełniły, osób było znacznie więcej niż miejsc, co pokazuje, że mieszkańcy chcą, by pamięć o bohaterach była żywa. Miejsce się zmienia, podobnie jak sama uroczystość. Z czasem na wydarzeniu zaczęły pojawiać się dzieci szkolne z programem artystycznym, sztandary, strażacy i rekonstruktorzy oraz KGW, częstujące grochówką po uroczystości.

- Kosztuje to sporo wysiłku. Starania o to, by uroczystość była jak najbardziej godna trwają od lutego. Kontaktuję się wtedy z kim trzeba, wysyłam zaproszenia -

- mówi sołtys Jaczyński.

Na miejscu pojawił się m.in. wójt gminy Brochów Piotr Szymański:

 - Jak co roku spotykamy się tutaj, by uczcić poległych we wrześniu 1939 roku i przekazywać pamięć o naszych bohaterach z pokolenia na pokolenie. W gminie mamy więcej takich miejsc pamięci. Dziś spotykamy się przy grobie nieznanego żołnierza w Kromnowie, a 2 października przy pomniku w Śladowie.

Na wydarzeniu pojawili się też reprezentanci sochaczewskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych, którzy wręczyli osobom zaangażowanym w tworzenie uroczystości puchary.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KliklakKliklak

2 1

Bardzo ładnie, że mieszkańcy uczestniczyli w tej uroczystości.

19:36, 11.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

j-23j-23

5 3

A już myslałem że syn do mszy słuzy a tu na meczu sie bawi na całego.

19:36, 11.09.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

1 4

Ważne ze Ty byłeś :) kompleks trwa….

20:02, 11.09.2022

MokMok

3 0

Jeśli społeczeństwo licznie bierze udział w takich ....spotkaniach to znaczy ze są to dla nich ważne wydarzenia i istnieje potrzeba organizowania takich spotkań...i przekaz dla reszty społeczeństwa ze jest to potrzebne ...i ..należy to kontynuować..!!Ci którzy walczyli i zginęli ..za Ojczyznę....wymagają naszej pamięci ...oddali swoje życie !!❤️

21:59, 11.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HubHub

0 0

Cześć i chwała bohaterom!
Jeśli ktoś odaje swoje życie za ojczyznę lub dla drugiego człowieka jest bohaterem

23:31, 11.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%